Jednosměrné spojení s planetou Mars

Sdílet:


V průběhu listopadu uskutečnila sonda ESA Mars Express sérii experimentálních komunikačních relací s čínským roverem Zhurong. Sonda Mars Express úspěšně zachytila data odeslaná roverem „naslepo“ a přenesla je na Zemi, kde byla předána řídicímu týmu mise Zhurong v Číně.

Neděle 7. listopadu, 13:07 h středoevropského času, Utopia Planitia. Rover Zhurong na příkaz z orbitální sondy Tianwen-1 míří svoji anténu na oblohu planety Mars. Každou chvíli se nad ním objeví sonda ESA Mars Express. Zhurong začíná směrem k ní vysílat signál. Nemá přitom možnost zjistit, že zpráva byla přijata.

Přistávací moduly a rovery na Marsu sbírají data, která pomohou vědcům odpovědět na základní otázky o geologii, atmosféře, povrchu, prostředí, historii a potenciálu života na Rudé planetě.

Aby se tyto informace dostaly na Zemi, musí se nejprve předat sondě na oběžné dráze kolem Marsu. Tyto stanice používají své větší a silnější vysílače k tomu, že poslaly data napříč kosmickým prostorem na Zemi.

„Normálně orbitální sonda jako Mars Express ESA nejprve pošle dolů oznamovací signál k roveru, něco jako ‘ahoj’,“ vysvětluje manažer operací sondy Mars Express James Godfrey.

„Rover pak pošle odpověď, která je počátkem stabilní komunikace a začátkem dvoucestné výměny dat. Ovšem toto vše je možné za předpokladu, že rádiový systém roveru je kompatibilní s tím, který se nachází na orbitální sondě.“

Protože Mars Express vysílá oznamovací signál („ahoj“) na komunikačních frekvencích, které jsou odlišné od těch, jež je čínský rover Zhurong schopen zachytávat, není možné ustanovit obousměrnou komunikaci.

Ovšem v opačném směru to možné je: Zhurong může vysílat signál na frekvenci, kterou Mars Express může přijímat.

Přenosové rádio na sondě Mars Express má mód, který umožňuje tuto jednocestnou komunikaci – komunikaci „na slepo“, kdy si odesílatel není jistý, zdali je jeho signál přijatý. Až dosud ale tato technika nebyla v reálném provozu testována.

V listopadu provedly týmy ESA Mars Express a CNSA (China National Space Administration) Zhurong sérii experimentálních komunikačních testů, během nichž byla sonda Mars Express použita v módu „naslepo“, kdy poslouchala signály vysílané roverem Zhurong.

Experiment vyvrcholil úspěšným testem 20. listopadu.

„Sonda Mars Express úspěšně přijala signály poslané roverem a naši kolegové z týmu Zhurong potvrdili, že data dorazila na Zemi ve velmi dobré kvalitě,“ uvedl Gerhard Billig z ESA.

„Těšíme se na další testy v budoucnu, abychom pokračovali s tímto experimentem a dále vylepšovali metody komunikace mezi kosmickými misemi.“

Data přenesená sondou Mars Express dorazila na Zemi do střediska kosmických operací ESOC v německém Darmstadtu skrze antény pro komunikaci se stanicemi ve vzdáleném vesmíru. Odtud byla data předána týmu mise Zhurong v Pekingu, odkud také přišlo potvrzení o úspěšném testu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky