Konstrukci nosiče Ariane 6 testovali i odborníci ve VZLÚ v Praze

Sdílet:


Na programu Ariane 6, která má odstartovat 9. července 2024, prováděl VZLÚ dílčí pevnostní analýzy konstrukce nosiče Ariane 6 a především pak pevnostní zkoušky krytu trysky pomocné rakety na tuhá paliva – dílu, na kterém celá raketa před startem stojí. Spolupráce vznikla v rámci smluvního vztahu s německou společností MT Aerospace.

„Ve VZLÚ jsme vyvinuli speciální zkušební zařízení o váze téměř 160 tun, které muselo být schopno simulovat nejenom zatížení krytu trysky na zemi a během startu, ale i tuhost okolních konstrukcí, tj. palety odpalovací rampy a kompozitního těla pomocné rakety,“ vysvětluje generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar s tím, že intenzivní testování probíhalo ve zkušebních laboratořích v Praze více než jeden rok.

Není to jediná spolupráce VZLÚ s ESA. VZLÚ aktuálně vyvíjí například Attitude Control System (ACS) – Systém řízení orientace pro malé družice. 

„Zabýváme se také návrhem modulárního 12/16U deployeru pro CubeSaty. A samozřejmě je třeba ještě zmínit ambiciózní družicové projekty AMBIC a QUVIK, které byly minulý rok vybrány k realizaci, a ve kterých jsme nyní ve fázi negociace technických a smluvních podmínek,“ dodává Josef Kašpar.

Zdroj: VZLÚ

Rubriky