Geostacionární mikrodružice získala podporu ESA

Sdílet:


Malá evropská telekomunikační družice určená k práci z geostacionární oběžné dráhy ve výšce zhruba 36 tisíc kilometrů nad Zemí, která se může stát základním stavebním kamenem budoucích satelitů, nyní získala podporu ESA.

Nová produktová řada družic a její první letový exemplář budou vyvinuty jako partnerský projekt mezi ESA a SWISSto12. Jde o malou až střední firmu s ústředím ve švýcarském Renens. SWISSto12, která povede mezinárodní konsorcium, už propaguje novou družici mezi komerčními operátory, kteří ji budou využívat k přenosu dat nebo televizního vysílání. První satelit by měl být připravený ke startu v roce 2025.

Geostacionární mikrodružice mají rozměr zhruba jedné desetiny tradičních geostacionárních satelitů: typicky jeden metr krychlový. Tím jsou snazší na výrobu a vypuštění, navíc operátorům dovolují zaměřit se na určité regiony nebo vyplnit mezery ve službách, které by jinak velkými družicemi nebyly ekonomicky smysluplné. Geostacionární mikrodružice také nabízí konkurenceschopnou variantu pokračování služby geostacionárních satelitů, které dosáhly konce své životnosti.

„Družice MicroGEO otevírají zcela nové obchodní příležitosti, které mohou využívat služeb poskytovaných z geostacionární dráhy. Tím nabízejí doplňující služby ke klasickým rozměrným geostacionárním stanicím, jež jsou dnes na trhu. Jsme nadšení z toho, že jsme uzavřeli partnerství s ESA pro naši první misi. SWISSto12 bude těžit ze zkušenosti ESA a její technické podpory, abychom dostali tento nový produkt na komerční trh,“ uvádí ředitel SWISSto12 Emile de Rijk.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová dodává: „Nesmírně vítám tuto iniciativu na vývoj nové produktové řady geostacionárních mikrodružic, který proběhne pod vedením SWISSto12. ESA spolupracuje s malými a středními podniky jako je právě SWISSto12, aby podpořila inovace a konkurenceschopnost evropského a kanadského kosmického průmyslu na globálním trhu s telekomunikačními družicemi. Těšíme se na práci v tomto novém partnerském projektu ESA, abychom mohli podpořit rychlé, dynamické a operativní soukromé kosmické firmy, které mohou snížit rizikovost svých investic při uspokojování potřeb trhu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky