ESA řeší ochranu vládních dat

Sdílet:


V dnešním propojeném digitálním světě se udržení bezpečnosti informací stává čím dál důležitějším.

Družicová komunikace je kritická pro komunikaci vládní, a to v rozpětí od krizového řízení přes monitorování hranic až po sledování voleb. Stejně tak je nezbytná v řízení kritické infrastruktury, kterou jsou třeba elektrárny.

ESA pomáhá vyvíjet komplexní ochranu vládních dat, která jsou vyměňována skrze komerční družice. Koná tak ve spolupráci s firmou CYSEC ze Švýcarska, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.

Existující komerční družicové komunikační sítě si předávají informace levně a rychle, ovšem přidání bezpečnostní úrovně zpomaluje tok dat.

ESA spolupracuje se společností CYSEC na zajištění robustnosti výměnného protokolu šifrovacích klíčů, který bude využívaný v komerčních družicových komunikačních spojeních.

Cílem práce je umožnit vládám využívat komerční družicové komunikační služby, ovšem s vyšší úrovní bezpečnosti. A to bez vlivu na výkon.

Tyto práce povede CYSEC, přičemž mu bude poskytovat technickou podporu armádní organizace Cyber Defence Campus. Jde o švýcarskou vládní organizaci.

Vedoucí kosmických aktivit v CYSECu Mathieu Bailly k tomu uvádí: „Datová bezpečnost představuje výzvu našeho století. Vládní data přitom patří k těm nejcitlivějším. Naším cílem je implementovat technologii datové bezpečnosti CYSEC na obou stranách komerčního družicového spojení tak, abychom mohli nabídnout opravdu komplexní ochranu.“

„Budeme také v maximální možné míře těžit z výzkumu provedeného Cyber Defence Campus, abychom minimalizovali vliv na výkon. Tento projekt tak je čítankovým příkladem švýcarské inovace.“

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová k tomu uvedla: „Kyberbezpečnost je velmi důležitým tématem v ESA. A to nejen pro naše mise, ale také ve vztahu ke službám využívajícím družicovou komunikaci. Potřeba sdílet vládní data skrze družice neustále roste a aktivita pod vedením společnosti CYSEC ukáže, že je možné spojit komplexní bezpečnost a výhodami běžných komerčních spojení.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky