Alpha: začala druhá mise na ISS kosmonauta ESA Thomase Pesqueta

Sdílet:


V sobotu 24. dubna se v 11:08 h středoevropského času připojila k modulu Node-2 Harmony na Mezinárodní kosmické stanici loď Crew Dragon s posádkou tvořenou kosmonautem ESA Thomasem Pesquetem, astronauty NASA Shane Kimbroughem a Megan McArthurovou a astronautem JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) Akihiko Hošidem. Zahájena tak byla půlroční mise ESA Alpha.

Posádka strávila po startu 23. dubna v 11:49 h středoevropského času (5:49 h místního času) následujících 23 hodin stíháním Mezinárodní kosmické stanice.

Thomas Pesquet je prvním kosmonautem ESA, který se do vesmíru vydal v jiné lodi než v ruském Sojuzu nebo na americkém raketoplánu. A stejně tak je prvním kosmonautem ESA po více než deseti letech, který se do vesmíru vydal z Floridy. Jde o jeho druhý kosmický let, přičemž během první mise pojmenované Proxima Thomas Pesquet letěl na ISS raketou a lodí Sojuz z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Jeho expedice tehdy zlomila rekord v počtu hodin věnovaných výzkumným aktivitám.

Při misi Alpha by přitom všechno mělo být větší a lepší. Nová loď Crew Dragon umožňuje létat čtyřem astronautům, díky čemuž může více lidí žít a pracovat na Mezinárodní kosmické stanici plus vykonávat mnohem více vědecké práce.

Letos v létě má ke stanici dorazit ruský laboratorní modul, který přiveze i evropský robotický manipulátor. Ten nabídne nové možnosti údržby ISS a podpory kosmonautů při práci v otevřeném prostoru. Thomas Pesquet pomůže právě během mise Alpha tento robotický instalovat a připravit k běžnému provozu.

Nová posádka dorazila na Mezinárodní kosmickou stanici v komerční lodi, přičemž samotná stanice nabízí další komerční možnosti přístupu do vesmíru.

„Zdravím Thomase Pesqueta a další členy jeho posádky, kteří se vydali na další šestiměsíční dobrodružství plné práce a vědy,“ komentoval generální ředitel ESA Josef Aschbacher. „Mise Alpha je důkazem toho, co můžeme udělat v rámci mezinárodní, vládní a komerční spolupráce.“

„Existují hned tři evropské komerční služby nabízející zařízení pro organizace, které tak mohou provádět své experimenty levně a rychle v nejunikátnější laboratoři ve vesmíru. A to jak uvnitř, tak venku. Experiment je přitom možné nachystat k letu rychle, již do šesti měsíců.“

Během pobytu Thomase Pesqueta na ISS je plánováno přes 200 experimentů, z toho je 40 evropských a 12 nových realizovaných pod hlavičkou francouzské kosmické agentury CNES.

Na konci mise Alpha v průběhu října převezme Thomas Pesquet na krátkou dobu roli velitele Mezinárodní kosmické stanice a vzápětí též přivítá kosmonauta ESA Matthiase Maurera během jeho prvního kosmického letu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky