Vytvořte si svůj vlastní rover ExoMy pro Mars na 3D tiskárně

Sdílet:


Evropský rover mise ExoMars Rosalind Franklinová má mladšího „sourozence“ – ExoMy. Plány a software pro tuto zmenšenou verzi plnohodnotného průzkumníka Marsu jsou nyní k dispozici zdarma, takže si každý může vyrobit 3D tiskem, sestavit a naprogramovat svůj vlastní ExoMy.

Šestikolový rover ExoMy byl navržený oddělením PRL (Planetary Robotics Laboratory) v ESA. To se specializuje na vývoj pohyblivých platforem a navigačních systémů majících za cíl podpořit planetární průzkumné mise ESA.

„Kdokoliv s 3D tiskárnou může nyní postavit svůj vlastní ExoMy. A to s rozpočtem nižším než 500 eur,“ vysvětluje švýcarský instruktor Miro Voellmy. „Zdrojový kód je k dispozici na GitHub, a to společně s podrobným návodem a manuálem.“

„Zaměřili jsme se na to, aby byl návrh dostupný a cenově příznivý jak jen to bylo možné. Využívá počítač Raspberry Pi a běžně komerčně dostupné elektronické součásti, které jsou v prodeji v každém obchodě s kutilskými potřebami. Doufáme, že studenti škol či univerzit si vyrobí své vlastní ExoMy, seznámí se tak s robotikou a něco se dozví i o skutečném roveru ExoMars, který se připravuje na start v roce 2022.“

Nadšenci na celém světě už si své ExoMy měli možnost postavit. Strukturální prvky zaberou zhruba dva týdny výroby na 3D tiskárně. Vznikají přitom z PLA, což je biologicky odbouratelný materiál.

Rover o výšce 42 m věrně reprodukuje klíčové prvky svého 2 m vysokého kolegy, ovšem na nefunkčním základě. Najdeme tak na něm vrták, sluneční panely na nosných křídlech a stožár s kamerami, který vzdáleně připomíná smějící se tvář, ústa a klobouk.

„Snažili jsme se, aby byl návrh dostupný a co nejzábavnější,“ uvádí německý instruktor Maximillian Ehrhardt. „Ve skutečnosti ExoMy začal jako jednorázový demonstrátor pro den otevřených dveří ESA v nizozemském ESTECu v roce 2018. Návštěvníci bez rozdílu věku pak mohli s tímto robotem jezdit na „Marsovské zahrádce“: zkušebním polygonu, který napodobuje terén na planetě Mars. Atrakce měla velký úspěch, takže jsem začali uvažovat o tom, kterak by si lidé mohli něco podobného vytvořit pro sebe.“

ExoMy také využívá stejný typ trojitého podvozku jako rover Rosalind Franklinová, který dovoluje překonávat překážky stejně velké jako vlastní kolo – a zároveň zachovat stabilní kontakt s povrchem.

Každé ExoMy kolo má svůj vlastní motor, přičemž jeho běhoun má výčnělky pro usnadnění pohybu na nerovném povrchu. Ovšem lze vytisknout i pružné „rukávy“, které lze nasadit na kola pro snazší jízdu po rovném povrchu.

„Řízení se provádí pomocí gamepadu nebo také pomocí webového prohlížeče na mobilním zařízení,“ dodává belgický instruktor Lorenzo Cervantes. „Už na dni otevřených dveří jsme zaznamenali, že děti jsou v ovládání roveru lepší, než jejich rodiče.“

„ExoMy je přitom více než hračka, protože může sloužit k levnému provádění výzkumu nebo jako prototypová platforma pro robotické experimenty,“ dodává Miro Voellmy.

„Přitom tato verze roveru nepředstavuje konečnou variantu, protože nám chodí náměty na vylepšení. Jde třeba o možnost instalace kamer na stožár – a hned nabízí i řešení, jak je tam umístit. V rámci interního testování pracujeme také na miniverzi pro rychlost optimalizovaného roveru SFR (Sample Fetch Rover) plánovaného jako podíl ESA na chystané mezinárodní misi mající za cíl odebrat vzorky z Marsu a dopravit je na Zemi.“

Pro další informace a návod (v angličtině), kterak vytvořit svůj vlastní ExoMy, klikněte zde.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky