Program vývoje vědeckých experimentů (PRODEX)
Popis programu
Program PRODEX (PROgramme de Développement d’EXpériences scientifiques) je volitelný program ESA určený primárně pro financování vývoje a výroby vědeckých přístrojů nebo experimentů, jež jsou navrhovány výzkumnými pracovišti v členských státech ESA za účelem výzkumu zejména kosmického prostoru a kosmických těles, ale i výzkumu v ostatních relevantních oborech, jako například výzkum v oblasti mikrogravitace a dálkový průzkum Země. Program se neomezuje pouze na mise ESA a jeho prostřednictvím lze financovat i vývoj a výrobu vědeckých přístrojů nebo experimentů jiných agentur, organizací a firem.
Myšlenkou v pozadí je umožnit financování nákladného vývoje takových experimentů zejména v menších členských státech ESA a podpořit spolupráci vědeckých pracovišť s průmyslovými podniky.
Program PRODEX je řízen kanceláří ESA PRODEX Office, která sídlí v Nizozemí (ESTEC). Ředitel kanceláře PRODEX je podřízen řediteli vědeckého programu ESA a přímo komunikuje s delegáty jednotlivých členských států. S realizací českého zapojení do projektu musí souhlasit delegace ČR v ESA, tj. Ministerstvo dopravy (MD) a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchov (MŠMT), prostřednictvím kterých je program financován ze státního rozpočtu ČR.
S dotazy se lze obracet na vedoucího kanceláře PRODEX v ESA Michela Lazerge (michel.lazerges(at)esa.int) nebo tajemníky Českého výboru PRODEX a delegáty ČR v ESA (ondrej.novak(at)msmt.cz a ondrej.rohlik(at)mdcr.cz).
Během roku 2020 došlo k dohodě mezi MŠMT a MD na změně způsobu projednávání žádostí o zapojení do programu, informace na webu MŠMT tak již od listopadu 2021 nejsou platné.
Za účelem hodnocení návrhů projektů byl MD a MŠMT ustaven odborný poradní orgán Český výbor PRODEX (CPC – Czech PRODEX Committee). Návrhy projektů jsou sekretariátem CPC přijímány průběžně a následně hodnoceny ESA, CPC a oběma ministerstvy.
Způsob zapojení:
Postupuje se ve třech fázích, které jsou následne detailněji popsány
- předběžné posouzení
- příprava žádosti o financování
- posouzení žádosti
Předběžné posouzení
Projekty vědeckého přístrojového vybavení jsou vynikajícím nástrojem pro zintenzivnění mezinárodní vědecké spolupráce. Na závěr konkrétní mise poskytují unikátní vědecká data pro další výzkum.
Během přípravy mise a/nebo přístrojového vybavení zainteresovaní vědci vyjednávají, kdo a jak přispěje do společného díle, které je typicky mezinárodní kolaborací několika pracovišť. Je důležité, aby si v této fázi byli vědci vědomi národní strategie v oblasti kosmických aktivity, protože pouze takový soulad povede k podpoře jejich záměru a následnému financování. Strategie je vtělena do Národního kosmického programu 2020-2025 — v části 3.1 Vize a konkrétněji pak v části 3.2.1.1 Specifické cíle a 3.2.1.2 Prioritní oblasti pro intervence C) Vědecké přístrojové vybavení (payload).
V projektech primárně zaměřených na naplňování vědeckých potřeb by vědci měli prokázat efektivní spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem. Takové projekty mohou průmyslu pomoci technologicky nebo zvládat integrační dovednosti. Při vyjednávání a podpoře účasti na projektu vědeckého přístrojového vybavení je třeba klást zvláštní důraz na tyto aspekty:
- česká akademická sféra by měla hrát významnou roli v příslušných mezinárodních konsorciích (vědecká hodnota)
- české subjekty by měly být odpovědné za rozvoj high-tech složek vědeckých přístrojů (nákladu) pro zvýšení přidané hodnoty této činnosti pro českou ekonomiku (technologická hodnota)
Významnou rolí v konsoricu se rozumí, nepostradatelnost a klíčová role při rozhodování o parametrech mise/přístroje. Hodnotou pro českou ekonomiku se rozumí, že případná účast dalších českých subjektů (typicky firem) povede na zřetelný ekonomický přínos, který tyto subjekty budou realizovat prostřednictvím prodejů svých produktů/služeb, ke kterým by bez jejich role v projektu nedocházelo a to na trzích, které nejsou přímo spojeny s finacováním ze státního rozpočtu prostřednictvím ESA; akceptovatelnou hodnotou je i přínos ve formě poskytování produktů/služeb nezbytných pro fungování státní správy.
Oba tyto aspekty jsou zcela zásadní, ale zejména na druhý z nich se při vyjednávání o rolích v konsorciu zapomíná resp. klade malý důraz. Při tom technologická hodnota a ekonomický dopad jsou klíčové pro získání podpory projektu, pokud předkladatel v projektu požaduje financování průmyslových aktivit. Bez vyčíslení těchto přínosů projekt nelze podpořit a je zcela na místě toto komunikovat dovnitř konsorcia. Ve zcela výjmenčných případech, kdy nelze splnit pořadavek na zvýšení přidané hodnoty pro českou ekonomiku, je potřeba zdůvodnit, proč to není možné, a podrobně popsat jaká všechna opatření a aktivity byly učiněny a přesto nevedly k výsledku. Cílem tohoto zdůvodnění je, vyvážit cíle Národního kosmického plánu, tj. podpora větší ambice českého zapojení (technologický hodnota) a zároveň si nezavřít dveře pro vědecký přínos, pokud by byl zprostředkován něčím, co je technologicky ne tak na výši.
Sekretariát CPC si je vědom náročnosti výše uvedených požadavků a s tím spojených nároků na žadatele o financování projekty z PRODEX. Nabízí proto konzultace, tzv. „předběžné posouzení“ komukoliv, kdo o nějakém podobném zapojení uvažuje. Předmětem tohoto předběžného posouzení jsou zejména vědecká a technologické hodnota, nikoliv kompletní sada hodnotících kritérií uvedených níže, protože je zřejmé, že v raných fázích vyjednávání řada aspektů není známa. Konktakty na sekretariát jsou níže a předběžné posouzení lze realizovat v jakékoliv etapě diskuze o rolích v konsorciu, i roky před jeho formálním ustavením a to i opakovaně.
Příprava žádosti o financování
Návrh na financování projektu žadatel předkládá sekretariátu Českého výboru PRODEX (CPC) na přehledovém formuláři v češtině s detailní přílohou v angličtině (případně s PSS formuláři, pokud je součástí i financování průmyslového partnera) a příp. čestné prohlášení — formuláře ke stažení zde. Kromě formulářů v češtině a anagličtině připojí žadatel k žádosti o financování krátký (čtvrt normostrany) průvodní dopis, který je samotnou žádostí odkazující na výše uvedené formuláře a který musí obsahovat podpis žadatele a souhlas statutárního zástupce instituce žadatele.
Zaslání probíhá zasláním na emailové adresy obou tajemníků (ondrej.novak(at)msmt.cz a ondrej.rohlik(at)mdcr.cz) zároveň.
Pro včasné posouzení žádosti je pořeba tuto zaslat sekretariátu nejméně měsíc před plánovaným zasednáním CPC, raději dříve. V roce 2024 jsou zasedání CPC plánována na 22. 1. 2024, 18. 3. 2024, 17. 6. 2024, 30. 9. 2024 a 11. 11. 2024, čili žádosti o financování je potřeba zaslat před 18. 2. 2024, 17. 5. 2024, 30. 8. 2024 a 11. 10. 2024, aby ESA a CPC měly prostor pro hodnocení. Je výrazně doporučeno zaslat žádosti dříve, pro kontrolu formálních náležitostí žádosti.
Posouzení žádosti
Sekretariát posoudí návrhy projektů na základě hodnocení ESA, výsledného hodnocení a závěrečného doporučení CPC a s ohledem na aktuálně platný Národní kosmický plán a jeho vědeckou a průmyslovou politiku a dále s ohledem na přínosy pro ČR a finanční možnosti programu PRODEX a předloží ředitelům věcně příslušných odborů MŠMT a MD návrh rozhodnutí, zda ČR daný návrh projektu vůči ESA podpoří či nikoliv a pokud podpoří, tak zda z příspěvku MŠMT nebo z příspěvku MD nebo že návrh projektu podpoří z obou těchto příspěvků a v jakém poměru.
CPC hodnotí návrhy projektů a předkládá Sekretariátu výsledné hodnocení a z něj vycházející závěrečné doporučení CPC. Výsledné hodnocení i závěrečné doporučení CPC musejí být řádně odůvodněné.
Každý návrh projektu nejprve hodnotí členové Výboru jednotlivě a zašlou své hodnocení Sekretariátu. Teprve poté je Sekretariát seznámí s hodnocením ESA. Nakonec členové Výboru vypracují výsledné hodnocení a závěrečné doporučení Výboru na základě všech těchto hodnocení. K hodnocení se používá šablona hodnocení návrhů projektů.
Hodnotí se každé z následujících kritérií:
- technická realizovatelnost přístroje či experimentu (přístroj je možné postavit v kvalitě a čase, rizka jsou přípustná, ale jasně identifikovaná a diskutovaná)
- vědecká hodnota očekávaných výsledků (vzhledem k typickým nákladům na stavbu a provoz přístroje, které jsou velmi vysoké, se očekávají excelentní výsledky a z návrhu by to mělo být pro hodnotile zřejmé)
- relevance dodávek hardware a/nebo software k odbornému zájmu předkladatele (předkladatel není pouze objednatelem hardware a/nebo software od dodavatele, ale má vlastní odborný zájem, vhled, příspěvek, strategii a kapacity v tomto hardwarovém a/nebo softwarovém oboru a díky tomu dochází ke vzájemnému obohacování (cross-fertilization) akademické i průmyslové sféry)
- přínosy pro ČR (stát profituje jak ze zřetelného zviditelnění v mezinárodním kontextu, kam patří jak prestižní publikace, keynote přednášky a mediální prezentace (mediální plán), tak a to zejména přímého ekonomického dopadu v důsledku získání nových kapacit dodavatele hardware a/nebo software s tím, že tento přímý ekonomický dopad by měl předkladatel resp. dodavatelé hardware a/nebo software v návrhu projektu demonstrovat)
- adekvátnost managementu projektu a finanční náročnosti (v návrhu projektu jsou doloženy zkušenosti s kvalitním řízením projektu a že náklady jsou adekvátní vzhledem k trhu práce a nákladům dodavatelů)
Jednotlivá kritéria mají stejnou váhu a hodnotí se samostatně. Výsledkem hodnocení každého kritéria i celkového hodnocení je právě jedno číslo na stupnici 0-100 ve významu používaném ESA tj.
- Perfect – 100 (dokonalý projekt, v praxi nedosažitelný ideál, nepoužívané hodnocení, protože prakticky vždy je v návrhu prostor pro zlepšení)
- Excellent – 90 (v praxi dosažitelné maximum u vynikajícího projektu)
- Very Good – 75 (velmi dobrý projekt, jen drobné nedostatky)
- Good – 60 (dobrý projekt, nedostatky jsou, ale nejsou zásadní)
- Fair – 50 (použitelný/akceptovatelný projekt s řadou nedostatků, přesto však vede k cíli, plní zadání, je akceptovatelný)
- Barely acceptable – 40 (sotva akceptovatelný projekt, řada zásadních nedostatků, které jsou ale potenciálně odstranitelné před podpisem kontraktu)
- Below Acceptability – 30 nebo méně (neakceptovatelný projekt, nedostatků je příliš nebo je nějaký zcela diskvalifikující)
- Worthless – 0 (bezcenný projekt) s tím, že hodnocení 90 se používá jako referenční pro „splňuje všechny požadavky“ a hodnocení pod 40 bodů v libovolném kritériu automaticky znamená nevhodnost projektu k realizaci a vážený součet se v takovém případě nepočítá
Hodnocení 90 se používá jako referenční pro „splňuje všechny požadavky“ a hodnocení pod 40 bodů v libovolném kritériu automaticky znamená nevhodnost projektu k realizaci. Číselné vyjádření hodnocení jednotlivých kritérií je vždy doplněno zdůvodněním.
Výboru jsou sekretariátem předloženy k hodnocení pouze ty návrhy projektů, které prošly kontrolou formálních náležitostí a které se týkají vědeckých přístrojů a experimentů pro vědecké mise ESA, či pro mise jiných agentur, organizací a firem, u nichž ESA potvrdí, že splňují obecné podmínky programu PRODEX.
CPC má deset členů. Členy jsou předseda, místopředseda a další členové. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy a ministr dopravy jmenují každý pět členů Výboru. Jmenovitě:
- Ing. Josef Blažej, Ph.D. (FJFI ČVUT)
- RNDr. Stanislav Gunár, Ph.D. (AsÚ AVČR)
- RNDr. Jan Janík, Ph.D. (PřF MU)
- doc. RNDr. Gunther Kletetschka, Ph.D. (PřF UK)
- RNDr. Petra Koucká Knížová, Ph.D. (ÚFA AVČR)
- Mgr. Jaroslav Kousal, Ph.D. (FS ČVUT)
- prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc. (MFF UK) – předseda
- prof. Mgr. Petr Páta, Ph.D. (FEL ČVUT) – místopředseda
- RNDr. Michael Prouza, Ph.D. (FZU AV ČR)
- Ing. Petr Štěpánek, Ph.D. (VÚGTK)
Sekretariát Výboru tvoří dva tajemníci, jmenovitě:
- Ing. Ondřej Novák (MŠMT)
- Ing. Ondřej Rohlík, Ph.D. (MD)
Pravidla pro předkládání návrhů projektů k financování z programu PRODEX
- Program PRODEX je určen přednostně na financování vývoje a výroby (tj. fáze B, C, D, příp. E1) přístrojové části letového zařízení nebo jeho softwarové výbavy, určeného pro vědecký experiment.
- Návrh projektu předložený k financování z programu PRODEX musí principiálně splňovat podmínku slučitelnosti s programovými aktivitami ESA, tj. musí se jednat o projekt na zapojení do přístrojového vybavení (payload) schváleného ESA a návrh na účast musí být v souladu s návrhem konsorcia, který byl schválen ze strany ESA. Nicméně program PRODEX lze využít i pro projekty přípravy přístrojového vybavení na mise v kosmickém výzkumu realizované mimo rámec ESA. Další aktivity mimo schválený návrh konsorcia nejsou z prostředků programu PRODEX podporovány.
- Podpora ve fázích 0 a A se předpokládá z vlastních prostředků instituce, ale může být přiznána a to pouze na cestovní náklady a komponenty nezbytně nutné k přípravě laboratorních modelů (pokud jsou vyžadovány). Maximální limit podpory je stanoven na 5 000 EUR na celé trvání fáze A.
- Mzdové náklady včetně pojistného pracovníků pobírajících institucionální mzdu mohou činit nejvýše 50 tis. EUR ročně na osobu. Uvedené částky představují horní meze zmíněných mzdových nákladů a nejsou tedy v žádném případě míněny jako nárokové, ani jako paušální pro každého člena řešitelského týmu. Jejich přiznání vždy vyžaduje příslušné zdůvodnění.
- Instituce mohou využívat částečných úvazků v případech, kdy jsou její pracovníci z části úvazku určení na vlastní aktivity instituce a z další části na aktivity spojené s realizací PRODEX projektu. Financování souvisejících mzdových nákladů by mělo být proporcionální k uvedenému limitu. Instituce by se měly spolupodílet na nákladech na mzdové náklady, zvláště v případech, pokud to tržní prostředí vyžaduje.
- Finanční hodnocení bere v úvahu výši a odůvodnění požadovaných investic, cestovného a drobného vybavení vzhledem k cíli a náročnosti věcného záměru projektu.
- U nákladů za průmyslový vývoj prováděného dodavatelskou firmou se hodnotí, zda se jedná o cenu obvyklou.
- Výše režie je stanovena na 10 % celkových způsobilých běžných nákladů projektu.
- Jedná-li se o návrh z organizace, která v době podání návrhu již řeší jiný projekt kosmického výzkumu, přihlíží se k rozsahu případné plánované účasti stejných pracovníků a také k tomu, jak žadatel zvládá řešení již běžícího projektu.
Výše podpory: Projekty jsou financovány ze 100 %.
Finanční příspěvek ČR:
- 15,2 MEUR (e.p. 2019) – příspěvek je pro období 2017–2021 stanoven na 3,2 mil. EUR ročně, na období 2022 – 2025 pak 3,3 mil. EUR ročně
Kontaktní osoba:
Ondřej Novák (ondrej.novak(at)msmt.cz) a Ondřej Rohlík (ondrej.rohlik(at)mdcr.cz), sekretariát programu PRODEX — prosíme posílejte emaily na obě adresy zároveň