Nanodružice se strojovým učením sbírají informace pro globální obchod

Sdílet:


Nejnovější série malých družic určených k monitorování obchodních toků na Zemi z vesmíru byla vypuštěna na oběžnou dráhu.

Nanodružice vyrobené v Glasgow se přidaly k flotile zhruba sta objektů, které pomáhají předpovídat pohyb světových zdrojů. Díky jejich datům pak soukromé i vládní subjekty mohou přijímat informovaná rozhodnutí.

Dvě družice schopné strojového učení byly vypuštěné ruskou raketou Sojuz: společně s nimi letěla dvě další zařízení, která budou sloužit k navazování zkušebních mezisatelitních spojení. Tato spojení dovolí družicím sloužit jako přenosové stanice: budou posílat data jedna ke druhé a do pozemních stanic. Toto do budoucna zkrátí dobu od získání dat do jejich dodání zákazníkům.

Navzdory koronavirové pandemii práce pokračovaly s plnou podporou ESA, která prodloužila výjimečnou podporu malým a středně velkým firmám působícím v kosmickém segmentu.

Družice nechala postavit firma Spire Global UK: jde o společnost využívající satelitních dat k poskytování předpovědí pro globální dopravu, letectví a dodávající data pro předpovědi počasí.

Tyto služby byly vyvinuté zásluhou kosmické agentury UKSA (UK Space Agency) za podpory programu ESA Pioneer Partnership Project.

Spire využívá automatické identifikační systémy na palubách lodích ke sledování jejich polohy na oceánech. Její družicová síť sbírá informace o identitě, pozici, kurzu a rychlosti lodí.

Díky vestavěným algoritmům strojového učení pak lze predikovat pozice lodí a časy jejich příjezdu do přístavu. To umožňuje přístavním autoritám bezpečně řídit přetížené doky, stejně jako obchodníkům s komoditami dovoluje lépe určit ceny zboží na palubách.

Ve společnosti Spire jsou navrhované a vyráběné veškeré subsystémy, které jsou pak integrovány a testovány do kompletních družic v Glasgow.

„Spire je o informování zákazníků o tom, co se stane v budoucnu. Ti pak mohou dělat přesnější rozhodnutí. Tento měsíc se přitom posunujeme vpřed vypuštěním skutečného superpočítače na oběžnou dráhu – 1 až 2 teraflop! – takže nyní můžeme analyzovat data přímo ve vesmíru, využít chytrých algoritmů a strojového učení,“ vysvětluje ředitel a spoluzakladatel Spire Global Peter Platzer.

„To nám umožní nabídnout lepší, přesnější a rychlejší analýzy pro naše zákazníky a jejich obchodní rozhodování.“

Ministryně pro vědu Velké Británie Amanda Solloway k tomu uvedla: „Přestože jsou nanodružice velké jen jako krabice od bot, mají sílu a inteligenci regulérní družice a představují skutečnou revoluci ve způsobu, jakým pozorujeme naši planetu.“

„Družice byly podpořeny deseti milióny liber od britské vlády. Nepředstavují přitom pouze pomoc globálnímu obchodu a jeho vyšší efektivitě, ale také zajištění toho, že Velká Británie zůstává v přední linii vývoje satelitů.“

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau k tomu uvádí: „Jde o další příklad inovativních systémů a služeb poskytovaných firmou Spire v rámci programu ESA Pioneer, který maximalizuje přínosy pro průmysl díky efektivnímu řízení spojenému s nejlepšími komerčními praktikami.“

Družice byly vyvinuté v rámci programu ESA Pioneer, který je spolufinancován UKSA. Velká Británie totiž zůstává i nadále důležitým členem ESA.

Partnerské projekty ESA jsou zaměřené na snížení rizikovosti partnerských investic, když co nejlépe reagují na potřeby trhu. Jsou součástí programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunication Systems).

ESA Pioneer podporuje nové evropské komerční entity se schopností rychlého a udržitelného přístupu do vesmíru v oblasti družicových telekomunikací.

Program vytváří nové příležitosti jak pro zavedené, tak pro nové hráčce na rychle se měnícím a vysoce konkurenčním trhu družicové komunikace.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky