Kterak připravit astronauty do role vědců na Měsíci

Sdílet:


Astronauti mající v merku cesty na Měsíc dostávají špičkový geologický výcvik během pátého běhu kampaně ESA Pangaea. Kurz staví kosmické průzkumníky před nemalé výzvy a vytváří z nich skutečné geology v terénu: mají cvičně vybírat budoucí přistávací místa pro mise Artemis nebo samostatně připravovat vědecké operace na lunárním povrchu.

Na počátku září astronaut ESA Alexander Gerst a NASA Stephanie Wilsonová začali intenzivní kurz, v jehož rámci procestují celou Evropu. Výcvik je naučí, kterak číst krajinu, sbírat vědecky důležité horniny a efektivně komunikovat svá geologická pozorování s týmy na Zemi.

„S tím, jak začíná nová éra průzkumu, tak je pro nás astronauty kritické získat pevné základy planetární geologie. Je to pro nás další level: zajímavé lekce ze Země můžeme v budoucnosti přetavit do znalostí při průzkumu Měsíce a následně i Marsu,“ konstatuje Alexander Gerst.

Alexander Gerst a Stephanie Wilsonová se naučí, kterak dosáhnout co nejlepších vědeckých cílů v terénu podobném lunárnímu či martovskému povrchu. A to jak při autonomním průzkumu, tak v koordinaci s pozemními vědeckými týmy.

Posádka evropských planetárních vědců a inženýrů Pangaea „se ujistí, že pracují v tandemu za použití nejlepších geologických pozorovacích technik,“ konstatuje vedoucí projektu Pangaea Loredana Bessone.

„Chceme, aby během budoucích expedic našli a posbírali nejzajímavější vzorky a byli připraveni na své mise a specifický výcvik pro konkrétní místo přistání,“ dodává.

Kurz začal v italských Dolomitech vyváženou směsicí teorie a terénních výzkumů. Přednášky o geologii planety Mars a asteroidů proběhly v kaňonu Bletterbach.

Od 12. do 17. září Alexander Gerst a Stephanie Wilsonová šli ve šlépějích astronautů programu Apollo a studovali kráter Ries v Německu. Jde o jeden z nejlépe zachovaných dopadových kráterů na Zemi. V něm americké posádky trénovaly před lety na Měsíc.

Cílem následujícího průzkumu, který se uskuteční v sopečné krajině v Lanzarote (Španělsko) v listopadu 2022, bude dozvědět se více o interakcích mezi vulkanickou aktivitou a vodou.

Účastníci pátého kurzu Pangaea mají za sebou kompletní a rozsáhlý vědecký výcvik, který se uskutečnil ještě před jejich kosmickými misemi.

Geofyzik, vulkanolog a nejnověji velitel Mezinárodní kosmické stanice (stalo se tak v roce 2018) astronaut ESA Alexander Gerst má za sebou na oběžné dráze více než 5700 východů a západů Slunce.

Alexander Gerst považuje za fascinující hledat odpovědi na vědecké otázky nikoliv pouze ve vesmíru, ale také zde na Zemi. Byl tak třeba součástí jeskynní průzkumné mise ESA CAVES 2019.

„Kampaň Pangaea je obzvláště zajímavá pro mě coby trénovaného geofyzika, který se v minulosti zabýval terénní prací. Zatím pouze na planetě Zemi, ale pevně věřím, že se to jednoho dne změní,“ konstatuje.

„Jsem hrdý, když vidím, kterak ESA organizuje geologické expedice, které definují budoucí mise na Měsíc,“ dodává Alexander Gerst.

Evropský astronaut pracuje společně se Stephanií Wilsonovou, která je jedním z nejdéle sloužících astronautů NASA a členem týmu Artemis. Jde o vybranou skupinu, která se připravuje a létat na pilotovaných misích k Měsíci. Jako taková má teoreticky šanci stát se první ženou, která vstoupí na lunární povrch.

Wilsonová je veteránka ze tří letů kosmických raketoplánů na Mezinárodní kosmickou stanici, přičemž má za sebou více než 42 dní strávených ve vesmíru. Má velký zájem o neznámé a baví ji řešení problémů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky