Závada na sondě BepiColombo: probíhají práce na obnovení plného tahu raketových motorů

Sdílet:


Společná mise ESA/JAXA BepiColombo k planetě Merkur má problém, který znemožňuje raketovým motorům mise pracovat na plný tah.

Sonda BepiColombo se skládá ze tří částí: dvou vědeckých modulů a servisního modulu MTM (Mercury Transfer Module). Všechny tři nyní letí společně, ale po navedení na oběžnou dráhu Merkuru se rozdělí.

Panely slunečních baterií a elektrický pohonný systém na modulu MTM jsou využívány ke generování tahu během komplexní cesty sondy ze Země k Merkuru.

Jenže když 26. dubna měla sonda BepiColombo zahájit svůj další manévr, tak MTM nedokázal dodat k raketovým motorům dostatek elektrické energie.

Kombinovaný tým specialistů z ESA a průmyslových partnerů začal pracovat na identifikaci příčin problému. Do 7. května se podařilo obnovit tah motorů sondy BepiColombo na zhruba 90 procent předchozí hodnoty. Na druhé straně ale MTM stále dodává méně elektrické energie, než by měl. Není tak možné obnovit plný tah.

Aktuálními prioritami týmu je udržet stabilní pohon sondy na současné úrovni a zjistit, jaký bude mít tato situace vliv na nadcházející manévry. Souběžně probíhají práce na identifikaci příčiny problému a maximalizaci energie, která by byla k dispozici motorům.

Řídicí tým mise BepiColombo pracující ze střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu zatím zajistil další komunikaci se sondou přes pozemní stanice, aby mohl lépe sledovat její stav a v případě potřeby rychleji reagovat.

Pokud se podaří udržet stávající energetickou úroveň, může sonda BepiColombo dorazit k Merkuru, aby u něj letos v září provedla svůj čtvrtý gravitační manévr. Navedení na jeho oběžnou dráhu je pak plánováno na prosinec 2025, přičemž rutinní vědecké operace mají začít na jaře 2026.

Podrobnosti budou zveřejněny, jakmile budou dostupné nové informace.

BepiColombo je společná mise ESA a japonské kosmické agentury JAXA k Merkuru. Ten je nejméně prozkoumanou planetou ve vnitřní části Sluneční soustavy.

Misi tvoří dvě výzkumné sondy, které budou navedené na rozdílné dráhy kolem Merkuru: MPO (Mercury Planetary Orbiter) od ESA a MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) od JAXA. Obě zařízení fungují výtečně. Nesou širokou paletu vědeckých přístrojů, které mají studovat složení Merkuru, jeho atmosféru, magnetosféru i historii a pomoci zodpovědět otázky týkající se vzniku a vývoje Sluneční soustavy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky