Západní pobřeží Spojených států je v ohni

Sdílet:


Během uplynulého měsíce spálily desítky požárů obrovské pásy půdy v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu. Zabily více než 30 lidí a kouř z nich zahalil většinu západu Spojených států. Zatímco on-linek kolovaly fotografie zachycující apokalyptické snímky oranžové oblohy, družice na oběžné dráze Země nesoucí přístroje schopné získávat nejen fotografie dodávaly informace doplňující řádění ohnivého živlu.

Rekordně vysoké teploty, silné větry a bouře vytvořily nebezpečné podmínky, které dovolily vzplanout a rozšířit se desítkám požárů v západní části Spojených států. Pilíře kouře z ohňů byly tak velké, že putovaly napříč celými Spojenými státy a dosáhly i New Yorku na východním pobřeží. Podle služby CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) stopy kouře dosáhly o víkendu 19. a 20. září Evropy.

Na spektakulárním snímku pořízeném družicí Sentinel-3 systému Copernicus dne 16. září jsou patrné požáry hořící na západním pobřeží USA, zatímco kouř z nich putuje napříč zemí východním směrem. Ve stejné době je pak viditelné, jak hurikán Sally zasahuje východní pobřeží. Ten dosáhl pobřeží Alabamy ve středu 16. září větry o rychlosti kolem 169 km/h. Poté snížil svoji sílu na úroveň tropické deprese.

Zatímco první snímek byl získaný přístrojem pro zobrazování oceánů a zemského pokryvu ve viditelném spektru, radiometr pro měření teploty moří a pevniny zaznamenal výrazně teplejší body – vlastní požáry. Radiometr pracuje podobně jako termometr: měří teplotní infračervenou radiaci, aby zjistil teplotu zemského povrchu.

Takto získané informace jsou používané k detekování a monitorování tepla vydávaného požáry. Následně pak je z nich kompilovaný Světový atlas požárů (World Fire Atlas).

Animace ukazuje množství ohnisek požárů detekovaných od 1. srpna do 14. září 2019 ve srovnání s 1. srpnem až 14. zářím 2020.

Měření jsou prováděna družicí Copernicus Sentinel-3A pouze v noci. Ve srovnání s aktivitou požárů v loňském roce je patrné, že letos vzniklo o stovky požárů více ve srovnání s rokem loňským.

Družice Copernicus Sentinel-5P, která se věnuje monitorování znečištění ovzduší, detekovala nárůst koncentrací oxidu uhelnatého v ovzduší na celém západním pobřeží.

Ohniska na snímku ukazují přesná místa požárů v přírodě, přičemž jsou identifikovány tučně.

Zatímco oxid uhelnatý je obvykle spojovaný s dopravou, zvýšená koncentrace pochází z požárů. Jakmile je v ovzduší, může oxid uhelnatý způsobovat problémy pro lidi snížením množství kyslíku, který je distribuována v krvi.

Optické snímky získané misí Copernicus Sentinel-2 též slouží k monitorování požárů. Každá ze dvou družic nese kameru pracující ve vysokém rozlišení, která snímá zemský povrch ve třinácti spektrálních pásmech.

Tento snímek, který byl pořízený 9. září 2020, zachycuje některé z požárů v Oregonu. Pohled vlevo zachycuje postiženou oblast snímanou kameře podobným přístrojem na družici, zatímco kompozitní snímek vpravo využívá SWIR pásma stejné přístroje, které jsou ovšem schopné pronikat kouřem z ohňů. Nabízejí tak čistší pohled na ohnivou frontu a zasaženou oblast v čase vyfotografování.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky