Cestující v letadlech budou již brzy schopni spojit se se svými rodinami a kolegy na zemi skrze telekomunikační družice na nízkých oběžných drahách.
Rychlost přitom bude srovnatelná s běžným domácím připojením, což má být mnohem lepší parametr, než u služeb poskytovaných dnes geostacionárními družicemi.
Dne 19. března podepsala komunikační firma OneWeb dohodu o zajištění Wi-Fi na letounech, a to britským výrobcem elektronických komponent – společností SatixFy.
Cílem je společně vyvinout terminály pro spojení během letu, které budou pracovat s konstelací družic OneWeb na nízké oběžné dráze Země, stejně jako se sítěmi geostacionárních satelitů.
OneWeb má v současnosti 110 družic na oběžné dráze, ale kompletní konstelace jich bude mít 650.
Terminály budou využívat elektronicky směrovanou vícesvazkovou anténu, s jejíž pomocí budou schopné zajistit několik vysílacích relací současně a pracovat souběžně s několika různými družicemi.
Terminály využijí špičkovou integrovanou čipovou sadu SatixFy, která byla vyvinuta za podpory UKSA (UK Space Agency) v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).
Firma Satixfy vytvořila se Singapore Technology Engineering Ltd. společný podnik pojmenovaný JetTalk s cílem prodávat terminál na komerčních leteckých trzích.
Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau k tomu uvádí: „Vesmír a družice začínají nabývat v digitální ekonomice důležitost. Potřebujeme mít přístup k datům kdykoliv a kdekoliv – třeba právě i na palubách letadel.“
„ESA je hrdá na to, že podpořila SatixFy v návrhu čipu použitého v terminálu. To umožní digitální transformaci společnosti za použití telekomunikačních družic.“
Ředitelka růstu v UKSA (UK Space Agency) Catherine Mealing-Jonesová k tomu dodává: „Uplynulý rok ukázal, že konektivita nikdy nebyla v našich každodenních životech tak důležitá jako nyní. Je úžasné vidět, kterak SatixFy a OneWeb společně pracují na tom, aby poprvé nabídly pasažérům komerčních letadel širokopásmové připojení k internetu.“
„Nové letecké terminály využijí čipy vyvinuté s podporou UKSA, což ukazuje, kterak podpora nejvíce inovativních společností vede k výsledkům, jež mají skutečný pozitivní dopad na lidi na celém světě.“
Výkonný ředitel SatixFy Yoel Gat k tomu dodává: „Schopnosti nasadit vícepásmovou, vícedružicovou a víceorbitovou konektivitu za letu je klíčová pro nabídku SatixFy. Agregování kapacity z vícero satelitů nabídne zákazníkům úroveň služby, kterou během letů očekávají. Tento velký skok vpřed přitom byl možný jen díky neustálé podpoře ESA a UKSA.“
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).