Webbův teleskop byl zapouzdřený pod aerodynamickým krytem Ariane 5

Sdílet:


V pátek 17. prosince byl aerodynamický kryt rakety Ariane 5 uzavřený kolem Kosmického teleskopu Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST). Tato „špička rakety“ bude chránit teleskop během vzletu a v průběhu jeho cesty atmosférou 25. prosince.

Počátkem týdne byl JWST umístěný na vrcholek rakety Ariane 5 a byla kolem něj vztyčena ochranná „opona“, která má zabránit jakékoliv kontaminaci.

V den umístění pod aerodynamický kryt byla část opony nad JWST odstraněna, kryt byl spuštěný nad observatoř a zajištěný ve startovní pozici.

Šlo o velmi delikátní operaci, při které asistoval laserový naváděcí systém. A to proto, že prostor mezi složenou observatoří (4,5 m průměr) a aerodynamickým krytem (průměr 5,4 m) je velmi malý.

Aerodynamický kryt je vybavený specializovaným řízením prostředí, které udržuje observatoř během posledních dní na Zemi v prostředí precizně stabilizované teploty a vlhkosti.

Když je nyní JWST bezpečně připojený na nosné raketě Ariane a uložený v aerodynamickém krytu, byly formálně dokončeny mechanické předstartovní operace s touto observatoří na kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Závěrečné elektrické a softwarové konfigurace proběhnout na startovací rampě v posledních hodinách před startem. Kosmický teleskop přepne na interní zdroj energie z baterií zhruba 20 minut před startem. V čase 15 minut před vzletem pak bude vydán definitivní souhlas se vzletem nosné rakety s observatoří.

Vývoz rakety Ariane 5 na startovací rampu je připravovaný na středu 22. prosince. Zde pak proběhnout závěrečné kontrolní testy a přípravy na start.

JWST je největší a nejsilnější teleskop kdy vypuštěný do vesmíru. V rámci široké mezinárodní spolupráce ESA zajišťuje vypuštění teleskopu za použití rakety Ariane 5. Společně s partnery je ESA zodpovědná za vývoj a kvalifikaci úprav Ariane 5 na misi s Webbovým teleskopem a za zajištění dopravních služeb u společnosti Arianespace.

Webbův teleskop představuje mezinárodní partnerství mezi NASA, ESA a Kanadskou kosmickou agenturou (CSA, Canadian Space Agency).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky