Vědci a technici navrhli průzkumníka pro lunární jeskyně

Sdílet:


Jeskyně na Měsíci nejsou jen nedotčenou kronikou celé jeho historie, ale mohou se stát také novým domovem astronautů. Díky výzvám v programu Discovery dala ESA dohromady široký tým 60 odborníků z mnoha vědních a technických oborů, aby naplánovali misi, která by tyto jeskyně mohla prozkoumat. 

Celý Měsíc je jimi přímo posetý. Jeskyně by nás mohly zavést ke spleti podzemních prostor a tunelů. Dosud žádná mise ale neměla za úkol je prozkoumat a zjistit, co se v nich nachází.

„Měli bychom se do lunárních jeskyní podívat, protože nám mohou odhalit dosud nepoznané,“ vysvětluje speleolog a ředitel kurzů ESA CAVES a PANGAEA Francesco Sauro.

V roce 2019 začala ESA podobnou misi zvažovat, když v rámci programu Discovery otevřela projekt Open Space Innovation Platform (Nová platforma pro otevřený vesmír), který měl za úkol najít, prozkoumat a zmapovat lunární jeskyně. Bylo vybráno pět nejlepších nápadů, aby byly důkladně prostudované a nakonec se měly, díky projektu ESA Discovery SysNova, stát součástí některé z budoucích misí.

Nedávno byli vyhlášeni dva vítězové studie SysNova – RoboCrane a Daedalus. Tyto projekty byly spojeny a rozšířeny do jedné mise za pomoci kanceláří ESA CDF (Concurrent Design Facility). Mise má využít robotické rameno (RoboCrane) ke spuštění malého průzkumníka (Daedalus) do některé z lunárních jeskynní. Cestou dolů bude Daedalus prozkoumávat a mapovat vše, co uvidí – a to včetně dna.

„Projekty OSIP a SysNova dávají CDF možnost celou misi důkladně zanalyzovat. Umožní nám zjistit víc o nás samotných a hlavně přinesou zajímavé informace pro evropské a kanadské firmy. Veškeré výsledky samozřejmě poskytneme nejširší vědecké obci,“ řekla vedoucí projektů CAVES a PANGAEA Loredana Bessoneová.

Promyslet podobnou misi je mnohem složitější, než se může na první pohled zdát. Vždyť se musí spojit mnoho odborníků z různých oborů. Mezi nimi pochopitelně nechyběli specialisté z projektů RoboCrane a Daedalus. Ale nakonec se potvrdilo, že samotná mise je proveditelná a možná zjistí více, než se čekalo.

Mise má naplánovaný start až začátkem roku 2033 na raketě Ariane 6 a k přistání na Měsíci použije evropský výsadkový modul EL3 (European Large Logistic Lander EL3). Jejím cílem bude pohoří Marius: pracovat zde má 14 pozemských dní, tedy jeden den místní.

Experti podílející se na CDF přišli s návrhem vozítka, které by sondu přeneslo k jeskyni, a také s předběžným návrhem manipulátoru i samotné sondy Daedalus. Také studovali prostředí v jeskyni a vytvořili model podzemí Měsíce. Rozpracovali i všechny prvky mise a rozepsali její „letový řád“. Ale hlavně doplnili samotný účel mise.

„Všechny mise, jako tato, vyžadují výzkum nových technologií. Tyto technologie by měly být převratné a mohly by přinést úplně nové znalosti do celého průzkumu vesmíru. Dá se říct, že děláme i obrovský krok směrem k letům na Měsíc a Mars,“ vysvětlil Francesco Sauro.

ESA se nyní staví mezi hlavní hybatele průzkumu Měsíce, a to nejen jeho povrchu, ale i jeho podzemí. Ale je potřeba udělat ještě velký pokrok, aby byla podobná mise vůbec možná.

Týmy, které stojí za projekty RoboCrane a Daedalus, stále pokračují a snaží se ještě zlepšit celou misi novými nápady. V prosinci 2021 tým RoboCrane, vydal s podporou University of Oviedo publikaci, ve které popisuje systém, který bude spojovat jejich rameno a sondu a který má poskytovat komunikační a elektrické spojení.

„Mise bude potřebovat ještě doladit některé detaily. Vozítko, které má RoboCrane a Daedalus dopravit na místo činu, bude potřeba ještě otestovat. Ono je vlastně klíčem k úspěchu mise,“ dodává Loredana Bessoneová.

ESA složila tým 17 odborníků z různých evropských a kanadských univerzit a institucí. Má za úkol vymyslet strategii, kterou by se celá mise měla co nejjednodušeji, ale zároveň co nejefektivněji uskutečnit. V roce 2023 tento tým plánuje uspořádat konferenci o lunárních jeskyních, kde chce široké veřejnosti představit misi, kterou plánují v následující dekádě uskutečnit.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky