Upozornění pro média: ESA hledá nové astronauty

Sdílet:


Evropská kosmická agentura (ESA) hledá poprvé po 11 letech nové astronauty. Tito nováčci budou na prahu nové éry vesmírného výzkumu pracovat bok po boku stávajících astronautů ESA.

Zveme tímto zástupce médií na virtuální tiskovou konferenci, která se uskuteční v úterý 16. února 2021. Na konferenci budou sděleny bližší informace o vlastním výběrovém řízení, jehož smyslem je zahájit v týmu astronautů ESA generační obměnu.

Zájemci o práci astronauta se mohou hlásit od 31. března 2021. Cílem výběrového řízení je také podnícení genderové rozmanitosti, agentura tak apeluje zejména na ženy, aby podaly své přihlášky a rozšířily tým astronautů ESA.

Generální ředitel ESA Jan Wörner řekl: „Díky silnému mandátu, který ESA od svých členských států dostala na ministerském zasedání v roce 2019, zaujímá Evropa své místo v centru vesmírného výzkumu. Abychom posunuli hranice poznání, potřebujeme širší záběr než dosud. Toto přijímací řízení je prvním krokem. Těším se, že v příštích letech budu mít příležitost sledovat rozvoj v celém spektru aktivit spojených s vesmírným výzkumem a inovacemi, na nichž spolupracujeme s mezinárodními partnery.“

„Velice si zakládáme na tom, abychom reprezentovali veškeré představitele společnosti,“ dodává David Parker, ředitel pro pilotovaný a robotický výzkum ESA. „Rozmanitost v ESA by se neměla vztahovat jen na původ, věk, dosavadní zkušenosti či pohlaví astronautů, ale měli bychom ve svých řadách přivítat třeba také lidi s tělesným postižením. Aby se tento sen proměnil v realitu, oznamuji vedle konkurzu do týmu astronautů také projekt na vytváření podmínek pro parastronauty, což je novinka, pro kterou uzrál čas.“

Uchazeči o pozici astronauta ESA se mohou hlásit od 31. března do 28. května 2021. ESA přihlédne pouze k přihláškám, které budou během těchto osmi týdnů odeslány prostřednictvím stránky pracovních příležitostí ESA. Poté se rozběhne šestistupňové výběrové řízení, jehož ukončení se předpokládá v říjnu 2022.

Tisková konference 16. února 2021 je začátkem komunikační kampaně spojené s náborem do oddílu astronautů ESA.

Aktualizace: Tiskovou konferenci můžete sledovat na webu ESA WEB TV, Mediakit ke kampani naleznete ZDE.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky