Třetí servisní modul z Evropy pro misi přistání astronautů na Měsíci

Sdílet:


Je to oficiální: když v roce 2024 přistanou astronauti na Měsíci, dostanou se sem s pomocí Evropského servisního modulu (European Service Module, ESM). Evropská kosmická agentura totiž podepsala kontrakt se společností Airbus na stavbu třetího modulu ESM pro loď NASA Orion, která poveze příští výpravu astronautů na Měsíc.

Program NASA Artemis má za cíl vrátit člověka na Měsíc. Přitom servisní modul „Made in ESA“ má zajišťovat všechno potřebné pro to, aby měli astronauti v modulu pro posádku odpovídající podmínky pro život: vodu, vzduch, pohonný systém, elektrickou energii či tepelnou regulaci. Stejně tak má modul fungovat jako základní kostra celé lodi.

Třetí mise Artemis sveze astronauty na přirozenou družici Země v roce 2024. Půjde o první lunární přistání od mise Apollo 17 (1972), od něhož to bude více než půl století.

Ředitel pro pilotovaný a robotický průzkum v ESA David Parker k tomu uvádí: „Dohoda [o dodání servisního modulu] ukazuje, že Evropa je silným a spolehlivým partnerem v programu Artemis. Evropský servisní modul představuje jeho kritickou část, která umožní výzkum, vývoj klíčových technologií a mezinárodní spolupráci. Jde o inspirativní misi, která rozšíří lidskou přítomnost za nízkou oběžnou dráhu.“

V každém evropském servisním modulu je více než 20 tisíc součástek a komponent: od elektrického vybavení přes motory, sluneční baterie, nádrže pohonných hmot až po systémy zajištění životních podmínek. Jen elektrických kabelů je v modulu zhruba 12 kilometrů.

„Naše znalosti a expertíza nám umožní pokračovat v přípravě dalších lunárních misí skrze mezinárodní spolupráci,“ doplňuje vedoucí kosmického průzkumu v Airbusu Andreas Hammer. „Společně s našimi zákazníky ESA a NASA, stejně jako s naším průmyslovým partnerem Lockheed Martinem, máme nyní spolehlivou plánovací základu pro první tři lunární mise. Kontrakt je potvrzením správnosti společného přístupu, který kombinuje to nejlepší z evropských a amerických technologií.“

Vývoj a konstrukce těží ze zkušenosti se stavbou „kosmických náklaďáků“ ATV (Automated Transfer Vehicles), které létaly na Mezinárodní kosmickou stanici se zásobami vědeckých přístrojů, náhradních dílů, jídla, vzduchu, vody a pohonných látek.

Kosmická loď Orion má velikost malého domku, přičemž ESM v tomto přirovnání zabírá jedno patro: má čtyři metry výšku i průměr. Má kvarteto křídel slunečních baterií, které mají rozpětí 19 metrů. Jsou schopné generovat tolik energie, kolik by postačilo pro dvě domácnosti. ESM nese 8,6 t pohonných látek pro hlavní motor lodi Orion a pro 32 menších motorů, které zajišťují stabilitu a orientaci.

První ESM už byl předán NASA a nyní je v Kennedyho kosmickém středisku (Florida), kde se chystá na bezpilotní misi v příštím roce. Druhý je ve výrobě v integrační budově Airbusu v německých Brémách.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky