Švýcarský výrobce hodinek Omega se spojil s ESA a společně představili Marstimer: první hodiny zobrazující čas na Zemi i na Marsu. Vyvinuté byly ve spolupráci s týmy průzkumu Marsu v ESA a otestovány ve středisku ESA ESTEC. Tyto nové hodiny jsou odolné kosmickému prostředí a připraveny na misi na Mars.
Hodinky Marstimer byly oficiálně představeny v zařízení ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemsku 27. září 2022. Jde o nejnovější přírůstek do rodiny hodinek Speedmaster společnosti Omega, které mají dlouhou společnou historii s kosmickým průzkumem.
Nosili je astronauti NASA v programech Gemini a Apollo, obzvláště během legendárních přistání na Měsíci. Kosmonauti je nosí dodnes, nyní zvláště na Mezinárodní kosmické stanici.
Úvodní koncept Marstimeru přišel od inženýrů ESA, kteří požadovali hodinky se specifickými „martovskými“ funkcemi. To proto, aby mohli řídit rover Rosalind Franklinová. Tým se spojil s firmou Omega a to vedlo k partnerství, na jehož konci byl vznik nových hodinek.
Hodinky Marstimer byly vyvinuté s využitím patentů ESA. Využívají například vlastnosti z dřívější spolupráce ESA-Omega na projektu X-33 Skywalker, který těžil z doporučení kosmonauta ESA Jeana-Françoise Clervoye. Například krom toho, že ukazují i čas na Marsu (místní den, sol, trvá 24 hodin 39 minut 35 sekund pozemských), tak ukazují skutečný sever na Zemi a Marsu bez použití magnetického kompasu.
Vesmír je unikátní prostředí, které představuje skutečnou výzvu. ESA staví družice a sondy, které mohou odolat extrémním teplotám, kosmickému vakuu, vibracím a přetížení při startu, radiaci a drsným podmínkám vzdálených světů.
Aby byla jistota, že hodinky Marstimer jsou připraveny na vesmír, byla vyvinuta celá baterie testů a několik prototypových hodinek úspěšně prošlo zkouškami ve středisku ESA ESTEC. Výsledkem je, že hodiny mají na zadní straně pouzdra nápis „Testováno a kvalifikováno ESA“.
Hodinky Marstimer, vyvinuté se stejným duchem, který vyslal první lidi do vesmíru, vycházejí z dědictví a zároveň jsou předzvěstí nové éry kosmického průzkumu.
Poznámka: ESA je mezivládní organizace a není zapojena do výroby nebo komercionalizace produktu Omega X-33 Marstimer.
ESA svými odbornými znalostmi a vybavením podporuje evropské průmyslové podniky přicházející s novými technologiemi. O Partnerském programu ESA se dá dozvědět více zde. Získejte informace o průzkumném programu ESA Terrae Novae, který zahrnuje i budoucí mise na Mars.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).