Termíny startu mise Artemis I

Sdílet:


Raketa je už na startovací rampě a lunární mise Artemis I se pomalu stává realitou: 29. srpna je první příležitost pro start megarakety SLS z rampy 39B Kennedyho kosmického střediska na Floridě.

První mise Artemis dopraví kosmickou loď NASA Orion a její Evropský servisní modul (ESM, European Service Module) na testovací výpravy až za Měsíc – a zase zpátky. Kosmická loď využije lunární gravitace, aby získala rychlost a vzdálila se až téměř na půl miliónu kilometrů od Země. Tedy dále, než se vydala která jiná kdy lidmi vyrobená kosmická loď.

Cesta je testem lodi Orion a rakety SLS před zahájením pilotovaných letů k Měsíci. Proto zatím na palubě Orionu nebude přítomná posádka a řízení mise bude prováděno týmy ze Země. V rámci druhé mise Artemis se už ale kvarteto astronautů vydá na cestu kolem Měsíce, kdy kolem naší přirozené družice proletí.

Délka mise Artemis I bude záležet na přesném termínu startu. Bude trvat 20 až 40 dní: podle toho, jakou trajektorii zákony nebeské mechaniky dovolí. Flexibilita zakončení mise je nezbytná pro její zakončení za světla přistáním do vln Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie.

Pokud by nebylo 29. srpna ideální počasí, jsou k dispozici dva záložní termíny startu. Mise Artemis k Měsíci tak může odstartovat i 2. září nebo 5. září.

Orion je dnes jediná kosmická loď schopná dopravovat lidskou posádku mimo oběžnou dráhu Země a zajistit návrat vysokou rychlostí z blízkosti Měsíce. Kromě kabiny pro posádku se Orion skládá z Evropského servisního modulu (ESM, European Service Module). Jde o skladovací blok a pohonný systém Orionu.

Evropský servisní modul zajišťuje základní potřeby astronautů, jako je voda, kyslík, dusík, řízení teploty, energii a pohon či stabilizaci. Podobně jako vlaková lokomotiva táhne vagóny s pasažéry a dodává celé soupravě energii, tak i ESM dopraví loď Orion do cílové destinace. A samozřejmě i zpět.

Vytvoření ESM je skutečným celoevropským projektem. Zhruba 26 evropských společností dodává primárnímu kontraktorovi, kterým je společnost Airbus a která vyvíjí plus staví modul, kolem 20 tisíc součástek a komponent. Od elektronického vybavení po motory, sluneční baterie, palivové nádrže a systémy zajištění životních podmínek: prvotřídní evropská věda a technologická úroveň jsou srdcem celé mise. Mise Artemis I je první z programu Artemis, jehož cílem je udržitelně dostat člověka k Měsíci. Kromě čtyř servisních modulů pro loď Orion, které jsou dnes hotové nebo rozestavěné, jsou ještě uzavřené kontrakty na dva další. ESA také dodá obytné a palivové moduly pro mezinárodní lunární stanici Gateway, která bude putovat vesmírem u naší přirozené družice. Stavba dalších Evropských servisních modulů, stejně jaké série vlastních evropských lunárních modulů, budou odsouhlaseny na Ministerské radě ESA coby součást průzkumné strategie ESA Terrae Novae. Její součástí je vyslání evropského kosmonauta na Měsíc do roku 2030.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky