Teď už je to na organizaci Eumetsat

Sdílet:


Byl to úžasný start 21. listopadu, kdy se družice Sentinel-6 Michael Freilich systému Copernicus vydala do vesmíru na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Po zajištění veškeré péče o tento satelit během kritických úvodních dní na oběžné dráze a seznámení se s novým prostředím se nyní ESA připravuje předat řízení tělesa organizaci Eumetsat.

Zhruba hodinu po bezchybném startu se družice Sentinel-6 Michael Freilich oddělila od druhého stupně rakety SpaceX a zahájila svůj vlastní nezávislý let.

Krátce poté řídicí středisko ESA v Německu přijalo první signály z nové mise. Tento zásadní okamžik, zachycení signálu (AOS, Acquisition Of Signal), je tím, na co všechny týmy napjatě čekají. Znamená, že lze ustanovit spojení mezi novou družicí a pozemními stanicemi na celém světě a začít přijímat její telemetrii. Tedy daty s informacemi o stavu zařízení.

Řízení mise samozřejmě představuje dvoucestnou konverzaci. Přijímáme informace o družici a všechna data z pozorování, která získala a která vysílá na Zemi, ale stejně tak s ní musíme komunikovat a udělovat jí příkazy. Každopádně jakmile týmy v operačním středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) mohly poslat ke družici první příkazy, byl čas deklarovat „máme misi!“

„Před zachycením prvního signálu jde vždy o napjaté okamžiky. Do té chvíle je předčasné slavit, protože jsme zatím nezískali nad družicí kontrolu,“ vysvětluje vedoucí misí dálkového průzkumu Země v ESA Jose Morales.

„Jakmile se naše obrazovky rozzáří zeleně, tak víme, že družice Sentinel-6 je v našich rukách a v tom okamžiku začíná reálná práce. Tou je uvést satelit do stavu, kdy je připravený na činnost ve vesmíru.“

Ve dnech následujících po startu, které jsou známé jako fáze LEOP (Launch and Early Orbit Phase), se letový řídicí tým ve středisku ESA stará o družici velmi pečlivě. Tyto úvodní dny představují mnoho výzev, neboť satelit začíná používat sluneční baterie na generování energie, postupně jsou prováděné testy základních funkcí a také dva kritické motorické manévry, které znamenají začátek přesunu na závěrečnou operační dráhu. A to vše ve chvíli, kdy je družice nejzranitelnější před riziky vesmíru.

Nyní, když je fáze LEOP u konce, řídicí tým ESA předává řízení družice a celé mise organizaci Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites), která provede dokončení přejímky a převezme veškerou zodpovědnost za rutinní provoz a distribuci kritických dat.

„Kritická fáze LEOP proběhla hladce a je nyní kompletní. Jsme nadšení z toho, že můžeme předat misi našim přátelům z Eumetsatu, kteří budou následně distribuovat data o měnících se zemských oceánech,“ vysvětluje vedoucí letových operací ESA Simon Plum. „Jsem obzvláště hrdý na zápal každého jednotlivce zapojeného do všech stupňů realizace této důležité mise. Nasazení šlo nad a daleko za očekávání a jasně ukázalo, jak vážně všichni berou své úkoly.“

„Je to vizitka tvrdé práce a zkušeností našich týmů ve středisku ESOC, že jsme uprostřed globální pandemie byli schopni se ctí vykonat jeden z nejtěžších úkolů ve vesmíru.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky