Díky systému EDRS (European Data Relay System) se astronauti na palubě Mezinárodní kosmické stanice mohou spojovat přímo s Evropou rychlostí světla.
Modernizace v komunikačním systému jim nyní přináší širokopásmové internetové spojení rychlostí, kterou si mohou užívat i jejich rodiny na Zemi.
Znamená to, že experimenty na palubě Mezinárodní kosmické stanice mohou být z Evropy monitorované v téměř reálném čase. Až dosud byla data z výzkumů o dopadech radiace na semena rostlin nebo z biologických studií ukládána na pevné disky a následně o několik měsíců později odesílána na Zemi ke zpracování.
Astronauti na palubě Mezinárodní kosmické stanice jsou spojeni skrze rádiovou linku s jednou ze dvou družic na geostacionární dráze, které tvoří systém EDRS (European Data Relay System). Satelity zachytávají signál z ISS obíhající Zemi každých 90 minut a předávají jej přímo do evropské pozemní stanice.
Špičkový systém nabízí rychlosti až 50 Mbit/s pro downlink a až 2 Mbit/s pro uplink. Komunikační zařízení, které toto spojení umožňuje – přezdívá se mu ColKa (Columbus laboratory Ka-band terminal) – bylo instalováno během výstupu do otevřeného prostoru v lednu 2021.
ColKa využívá systém EDRS, který je vyvinutý jako partnerský projekt ESA s výrobcem kosmické techniky Airbusem. Jde o součást úsilí ESA spojit průmysl kolem velkých komerčních telekomunikačních programů a podpořit vývoj inovativních služeb k dosažení ekonomických benefitů.
ESA a Airbus podepsaly dvouletý kontrakt na dodávku dat z ISS do Evropy dne 29. listopadu 2021.
Zařízení ColKa bylo navrženo a postaveno britskými a italskými firmami, přičemž využívá komponenty z Belgie, Francie, Kanady, Německa a Norska. Část z něho byla kvalifikována v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).
Znalosti a zkušenosti získané z návrhu, stavby a provozu zařízení ColKa budou klíčové pro komunikační systém ESA na modulu pro zajištění telekomunikace a doplňování pohonných látek ESPRIT na připravované lunární stanici Gateway. Jde o základnu, která se bude nacházet tisíckrát dále do Země než Mezinárodní kosmická stanice. Modul na ní bude zajišťovat podporu pro udržitelný a dlouhodobý návrat člověka na Měsíc.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).