Sonda ESA JUICE se vydala odhalit tajemství ledových měsíců planety Jupiter

Sdílet:


Meziplanetární sonda ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) odstartovala na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně v pátek 14. dubna ve 14.14 h středoevropského času. Úspěšný vzlet představuje začátek ambiciózní cesty, která má odhalit tajemství ledových světů s oceány kroužícími kolem obří planety Jupiter.

Po startu a oddělení od nosné rakety potvrdilo středisko ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu akvizici signálu skrze pozemní stanici New Norcia v Austrálii. Stalo se tak v 15.04 h středoevropského času. Panely slunečních baterií o rozpětí 27 m dokončily rozkládání do svých typických „křížových“ tvarů v 15.33 h středoevropského času. To byl důležitý úkon zajišťující, že sonda bude schopná doputovat až do vnějších částí Sluneční soustavy. Dokončení této kritické operace znamenalo, že vypuštění bylo možné prohlásit za úspěšné.

„ESA je společně se svými mezinárodními partnery na cestě k Jupiteru,“ konstatoval generální ředitel ESA Josef Aschbacher. „Spektakulární start sondy JUICE nese vizi a ambici těch, kteří misi začali před dekádami připravovat. Stejně tak dovednosti každého, kdo se podílel na stavbě tohoto neuvěřitelného stroje. Je třeba vyzvednout i schopnosti našeho letového operačního týmu a zvídavost celé globální vědecké komunity. Společně budeme posouvat hranice vědy a průzkumu, abychom dokázali odpovídat na největší otázky lidstva.“

„Díky vedení ESA a zapojení stovek evropských průmyslových plus vědeckých institucí se mise JUICE stala realitou,“ doplňuje programový manažer mise JUICE v ESA Giuseppe Sarri. „Společně s našimi partnery, kterými je NASA, japonská JAXA a Izraelská kosmická agentura, kteří se podíleli na dodávkách hardware nebo vědeckých přístrojů, jsme dosáhli tolik očekávaného mezníku v podobě startu.“

Od Galilea k JUICE

Na noční obloze jasně zářící Jupiter fascinoval odpradávna – už od chvíle, kdy naši dávní předkové poprvé pohlédli k nebi. Astronom Galileo Galilei se na Jupiter zaměřil v roce 1610, kdy jej poprvé pozoroval s pomocí dalekohledu a objevil jeho měsíce. Jeho pozorování shodilo dlouho převládající předpoklad, že všechno na obloze obíhá kolem Země. O stovky let později sonda JUICE, která mimochodem nese pamětní plaketu připomínající objevy uskutečněné Galileem, spatří Jupiter a jeho měsíce způsobem, o kterém Galileo ani nemohl snít.

Díky dědictví předchozích misí k Jupiteru víme, že tři z největších měsíců planety (Europa, Ganymedes a Callisto) nesou obrovské zásoby vody schované pod svým povrchem. Jde o větší kvanta, než máme v našich pozemských oceánech. Tyto měsíce o velikosti planet naznačují, že podmínky pro život mohou existovat i jinde, než na naší „malé modré tečce“. Sonda JUICE je vybavena, aby nás o krok přiblížila k rozlousknutí této záhady.

„Před čtyřmi stoletími Galileo objevil měsíce obíhající Jupiter. To byla zpráva, která šokovala renesanční svět a způsobila revoluci v lidském chápání našeho místa ve vesmíru,“ konstatuje ředitelka pro vědu v ESA Carole Mundellová. „Dnes jsme k těmto měsícům vyslali sadu převratných vědeckých přístrojů, jež nám na ně poskytnou zcela nový blízký pohled, který byl pro předcházející generace nepředstavitelný. Sonda JUICE nese sny každého, kdo se kdy podíval na Jupiter zářící na noční obloze a přemýšlel o našem původu.“

„Pokladnice dat, která sonda ESA JUICE poskytne, dovolí celosvětové vědecké komunitě proniknout a odhalit tajemství oceánů v Jupiterově systému, prozkoumat povahu a možnou vhodnost prostředí pro život oceánů na vzdálených světech a odpovědět na budoucí otázky vědců, které jsme si dosud ani nepoložili.“

Cesta k Jupiteru

JUICE je poslední vědeckou kosmickou misí, která letí na raketě Ariane 5. Zdaleka ale není první. Tou byla v roce 1999 observatoř XMM-Newton, která pracuje dodnes. V poslední době (prosinec 2021) to pak byla společná mise NASA, ESA a kanadské CSA v podobě Kosmického teleskopu Jamese Webba.

„Jde o kouzelnou demonstraci evropské schopnosti snít ve velkém stylu a dosahovat odpovídajících výsledků,“ konstatuje ředitel kosmické dopravy v ESA Daniel Neuenschwander. „Všichni můžeme být hrdí na Ariane 5 za to, že umožnila mise jako je JUICE a nastavila tak vysoký standard pro novou generaci kosmických dopravních systémů.“

Během následujících dvou a půl týdne JUICE rozloží nejrůznější antény a přístrojové tyče. Mezi nimi je 16 m dlouhá anténa radaru a 10,6 m dlouhá tyč magnetometru, stejně jako široká paleta dalších přístrojů, které budou studovat prostředí planety Jupiter a nahlížet pod povrch jeho ledových měsíců.

Osmiletý přelet s pěticí gravitačních manévrů u Země, Měsíce a Venuše nasměruje sondu do vnějších končin Sluneční soustavy. První průlet – vlastně dvojprůlet – v dubnu 2024 bude představovat prvenství v historii kosmonautiky: JUICE provede gravitační manévr nejprve u Měsíce a o půldruhého dne později u Země.

Operátoři kosmických sond ESA, inženýři a letoví analytici neúnavně pracovali, aby se co nejlépe připravili na výzvy, které před ně klade tato dobrodružná mise.

Citlivou elektroniku sondy budou chránit před šílenými dávkami radiace u Jupitera speciální štíty. Vícevrstvá tepelná ochrana pak udrží vnitřní teplotu sondy stabilní, zatímco vnější dosáhne více než 250 stupňů Celsia při průletu u Venuše a mínus 230 stupňů Celsia při pobytu u Jupiteru.

„Stovky miliónů kilometrů od Země a poháněná toliko zbytkovým slunečním svitem provede sonda JUICE 35 průletů kolem měsíců planety Jupiter, které mají oceány. Tím shromáždí data, která nám pomohou více než kdy dříve odkrýt tajemství těchto působivých míst,“ vysvětluje manažer operací sondy JUICE v ESA Ignacio Tanco.

„Letět po tak složité a komplexní dráze na tak extrémní vzdálenost – a následně dostat cenná data sondy JUICE na Zemi – bude vyžadovat přesné navigační techniky, které budou závislé na anténách pro spojení s hlubokým vesmírem. Ty se nachází ve Španělsku, Argentině a Austrálii, přičemž jsou vzdáleně řízené ze střediska ESOC.“

„Jsme připraveni řídit jednu z nejkomplexnějších misí, kterou kdy vyslala ESA do vesmíru,“ uvádí zástupkyně manažera operací sondy JUICE Angela Dietzová. „Od průletů kolem měsíců planety Jupiter během dvou a půl roku až po nesmírnou výzvu představující přechod z oběžné dráhy Jupitera na orbitu měsíce Ganymedes: vše bude představovat pro řídicí středisko výzvy, jaké tu dosud nikdy nebyly.“

Zkoumá se dál

Měsíc Ganymedes, který je větší než planeta Merkur, je primárním vědeckým cílem sondy JUICE. Ta stráví zhruba devět měsíců na jeho oběžné dráze. Kromě podpovrchového oceánu má Ganymedes ještě jednu zvláštnost: je to jediný měsíc ve Sluneční soustavě, který vytváří své vlastní magnetické pole. Jen dvě další pevná tělesa vytvářejí magnetické pole podobně jako Ganymedes. Jsou to Merkur a Země.

Výsledkem je malá „magnetická bublina“ nacházející se uvnitř obrovského Jupiterova magnetického pole. Obě se přitom vzájemně ovlivňují velmi složitými způsoby. Sonda JUICE má pohlédnout pod pokličku vnitřní struktury měsíce a být schopná určit, jak jeho jádro generuje a udržuje magnetické pole. To bude klíčové pro pochopení toho, kterak se měsíc vyvíjel. A také pro poznání jeho potenciálu pro vznik a vývoj života.

Ganymedes se také vyznačuje celou širokou paletou povrchových útvarů různého stáří a nabízí tak miliardy let starý geologický záznam. Tím doplňuje své „sourozence“: starobylý měsíc Callisto, který v sobě nese stopy počátečních podmínek v Jupiterově soustavě, a mladý a aktivní měsíc Europa, který uvolňuje do okolního prostoru vodu.

„Vědecké informace, které se k nám dostanou, budou mít bezpochyby dalekosáhlé důsledky pro chápání naší Sluneční soustavy a toho, zdali jsou mimo Zemi potenciálně obyvatelné světy. Nejde přitom jen o naše kosmické sousedy, ale také o obrovské množství exoplanetárních systémů, které se nacházejí po celém vesmíru,“ vysvětluje projektový vědec mise JUICE v ESA Olivier Witasse. „Na oplátku z nás tyto znalosti udělají bohatší bytosti: dozvíme se více o sobě, o našem původu a o našem místě ve vesmíru.“

O misi JUICE Juice

Sonda ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) je nejnovější odvážnou misí lidstva do vnější části Sluneční soustavy. Bude provádět detailní průzkum plynného obra Jupitera a jeho tří velkých měsíců s oceány, kterými jsou Ganymedes, Callisto a Europa. Tato ambiciózní mise bude charakterizovat měsíc celou řadou silných přístrojů pro dálkový průzkum, geofyzikální charakteristiku a pro přímá měření. Ty nám pomohou získat nové informace o těchto zvláštních místech s hlavním důrazem na jejich schopnost být v minulosti či současnosti pohostinnými pro život. Sonda JUICE bude monitorovat komplexní magnetické, radiační a plazmové prostředí planety Jupiter do nebývalé hloubky, stejně jako bude studovat jejich interakci s jednotlivými měsíci. Jupiterův systém bude sledovaný i jako model podobných systémů plynných gigantů napříč vesmírem.

Sonda JUICE odstartovala na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu v Kourou 14. dubna 2023. Během osmileté cesty opakovaně proletí u Země, Měsíce a Venuše a následně zamíří k Jupiteru. Zde provede 35 průletů u tří velkých měsíců, poté vstoupí na oběžnou dráhu měsíce Ganymedes.

JUICE je mise pod vedením ESA, na které se podílí NASA, japonská JAXA a Izraelská kosmická agentura. Jde o první velkou misi třídy L (Large) v programu Kosmická vize ESA.

V případě dalšího zájmu neváhejte kontaktovat: media@esa.int

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky