Sledujte živě: start kosmonauta ESA Matthiase Maurera

Sdílet:


V neděli 31. října v 7.21 h středoevropského času (6.21 h GMT) odstartuje astronaut ESA Matthias Maurer na Mezinárodní kosmickou stanici, aby začali svoji misi „Cosmic Kiss“. Na sledování přímého přenosu si nalaďte kanál ESA Web TV od 3.00 h středoevropského času (1.00 h GMT).

Matthiase Maurera do vesmíru doprovodí astronauti NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová. Společně letí jako posádka Crew-3 na palubě lodi SpaceX Crew Dragon pojmenované Endurance. Připojení k Mezinárodní kosmické stanici mají v plánu zhruba 22 hodin po vzletu.

Během cesty na a zpět z kosmické stanice budou Matthias Maurer a Kayla Barronová letovými specialisty. Velitelem lodi je Raja Chari a pilotem Tom Marshburn. Úkolem letových specialistů je monitorovat stav kosmické lodi během dynamických fází startu a návratu.

Posádku Crew-3 přivítá na stanici sedm stávajících členů, mezi nimiž bude i astronaut ESA Thomas Pesquet. Ten má v současnosti roli velitele ISS. Thomas Pesquet a Matthias Maurer si tak užijí krátkého společného pobytu před tím, než se první z nich vrátí zpět na Zemi s posádkou Crew-2 na počátku listopadu.

„Cosmic Kiss“ je první kosmickou misí pro Matthiase Maurera, který úspěšně absolvovat přípravu na astronauta ESA v roce 2018. Matthias Maurer stráví přibližně šest měsíců podporou vědeckých i provozních záležitostí na orbitální základně, přičemž má uskutečnit výstup z ruského segmentu stanice. Má totiž certifikaci pro používání ruských skafandrů Orlan i amerických EMU (Extravehicular Mobility Unit).

Matthias Maurer je původem materiálový vědec, který uskuteční více než 35 evropských a mnoho dalších mezinárodních experimentů. Mezi nimi bude výzkum lidského tělesa, fyzika tekutin, studium životního prostředí a radiace, stejně jako technologie. Mezi několik nejzajímavějších bude patřit:

  • Retinal Diagnostics: experiment využívající komerčně dostupné oftalmologické čočky upravené pro použití s tablety ve vesmíru. Ty budou schopné pořizovat snímky sítnice astronauta. Získané fotografie a videa budou využívány k testování a trénování modelů umělé inteligence (AI, Artificial Intelligence), které budou být v budoucnu využity pro automatickou detekci změn na sítnicích astronautů. Výstupy bude také možné použít pro pacienty a lékaře v odlehlých nebo rozvíjejících se oblastech.
  • Biofilms: pokus mající za cíl určit, který kovový povrch má nejlepší antibakteriální povrch na Zemi, na oběžné dráze nebo na Marsu. Realizovaný bude v zařízení Kubik: to je inkubátor s řízenou teplotou pro studium biologických vzorků v evropském laboratorním modulu Columbus. Bude zkoumat růst bakterií (např. s lidskými vlasy spojené bakterie Staphylococcus capitisunder) v podmínkách mikrogravitace.
  • EasyMotion: výzkum, v jehož rámci Matthias Maurer během cvičení otestuje speciální elektrický stimulátor svalové hmoty EMS (Electrical Muscle Stimulation). Jeho úkolem je vyhodnocovat úbytky svalové a kosterní hmoty v mikrogravitaci.

Další informace o vědě a ostatních aktivitách, které Matthias Maurer uskuteční na oběžné dráze, jsou k dispozici v brožuře mise Cosmic Kiss. Ta je k dispozici v angličtině nebo němčině.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky