Sledujte živě start družice Meteosat Third Generation Imager-1

Sdílet:


V úterý 13. prosince se první z nové generace družic majících za cíl zásadním způsobem proměnit předpověď počasí v Evropě vydá k obloze. ESA a organizace Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) vás zvou ke sledování živého vysílání startu první družice Meteosat třetí generace (Meteosat Third Generation, MTG), které začíná v 19.40 h středoevropského času na ESA Web TV.

Systém MTG (Meteosat Third Generation) pomůže meteorologům s jednou z jejich největších výzev: s rychlou detekcí a předpovídáním závažných událostí v počasí. Pokud jí jsou schopni, mohou varovat občany, úřady a jednotky integrovaného záchranného systému.

Data z družice MTG-I1 (Meteosat Third Generation-Imager 1), která je první z nové generace, najdou široké uplatnění: letadla se díky nim budou moci vyhnout bouřím, varování před povodněmi bude včasnější, dojde k přesnějšímu sledování požárů nebo mlh apod. V konečném důsledku pomůže ochránit životy, majetek a infrastrukturu – a přinést ekonomický užitek do Evropy a Afriky.

Družice MTG-Imager bude pořizovat snímky Evropy a Afriky každých 10 minut v šestnácti spektrálních pásmech pomocí přístroje FCI (Flexible Combined Imager). Naproti tomu LI (Lightning Imager) bude nepřetržitě mapovat blesky mezi jednotlivými mraky nebo mezi mraky a povrchem. V případě potřeby bude okamžitě k dispozici snímkování ve vysokém rozlišení, což nabídne zásadní výhodu při předpovídání rychle se vyvíjejících událostí.

Družice MTG-I1 (Meteosat Third Generation-Imager 1) je připravena ke startu na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně 13. prosince 2022 ve 21.30 h středoevropského času (17.30 h času místního).

Díky živým a předtočeným rozhovorům a svědectvím členů týmu MTG, partnerů, expertů a uživatelů se přenos bude věnovat obrovskému množství práce a zápalu týmů zapojených do budování tohoto družicového systému. Budete moci být přímo u všech důležitých předstartovních fází, stejně jako u vypuštění rakety z evropského kosmodromu až po uvolnění družice na oběžné dráze. A nakonec se podíváme na očekávané aplikace a přínosy z nového družicového systému.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky