Rover je připravený: další kroky pro ExoMars

Sdílet:


Rover ESA pro misi ExoMars je technický připravený ke startu. Nyní probíhají rychle realizované studie o možnostech, kterak dostat misi na Mars.

Rover Rosalind Franklinová realizovaný pod patronací ESA má unikátní potenciál pátrat po stopách minulého života: díky kombinaci podpovrchové vrtné soupravy a laboratoře. Jde o první rover schopný vrtat do hloubky 2 metry. A také první, který využívá inovativní techniky pohybu: jde třeba o chůzi pomocí kol, kterou je schopen překonávat překážky.

Ačkoliv využití startovacího okna v roce 2022 pro tuto misi kvůli ukončení spolupráce s Roskosmosem již není možné, proběhla systémová kvalifikační a letová akceptační revize tak, jak bylo v březnu plánováno. Revizní komise potvrdila, že sonda by byla připravena na včasné odeslání na kosmodrom a že program má dostatečnou rezervu, kdyby zůstal v platnosti původní termín startu 20. září 2022.

Kvůli zrušení startu v roce 2022 se nyní jednotlivé komponenty mise ExoMars připravují k uložení v továrně Thales Alenia Space v Itálii, kde budou očekávat rozhodnutí o svém dalším osudu.

Členové revizní komise vyjádřili své uznání a poděkování celému reviznímu týmu za vyčerpávající práci, kterou odvedl v uplynulých měsících.

V souladu s rozhodnutím členských zemí ESA na březnovém setkání probíhá rychlá studie, která má pomoci lépe definovat dostupné možnosti pro zajištění budoucího startu pro rover ExoMars.

Týmy hledají nejsnazší možný způsob startu v závislosti na tom, jak rychle mohou být vyvinuté technologie pro podporu této evropské mise. Nebo jak ji lze realizovat ve spolupráci s dalšími mezinárodními partnery. Stejně tak řeší dostupnost nosičů nebo kosmodromu.

„Doufám, že se naše členské státy rozhodnou, že toto nebude konec ExoMarsu, ale znovuzrození mise. To se může stát iniciátorem větší evropské kosmické autonomie,“ uvádí ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker.

„Věříme úžasným týmům a odbornosti napříč Evropou a jejich schopnosti společně s mezinárodními partnery přetvarovat a přebudovat misi. Tým má za cíl nastavit takové kroky, které dostanou neuvěřitelný rover na Mars, aby se mohl věnovat činnosti, pro kterou byl vytvořen.“

Mezitím sonda ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) pokračuje v přenosech dat z Marsu: především od roverů NASA Curiosity a Perseverance, stejně jako od přistávací sondy Insight. TGO má na palubě dostatek pohonných látek, takže s ní lze počítat pro zajištění komunikačních služeb roveru ExoMars kdykoliv v budoucnu, stejně jako s podporu připravované mise MSR (Mars Sample Return).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky