Raketa Ariane 6: testy vypouštěcích systémů pokračují na výbornou

Sdílet:


Týmy připravující nosič Ariane 6 k úvodnímu letu úspěšně poprvé dokončily předstartovní přípravu a odpočítávací sekvenci. Stalo se tak 18. července na evropském kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana).

Představitelé ESA, hlavního kontraktora Ariane 6 ArianeGroup a hlavního kontraktora kosmodromu plus subjektu zodpovědného za test, kterým je francouzská kosmická agentura CNES, splnili důležité cíle pro kvalifikaci systému a realizovali sérii aktivit představujících předletovou chronologii.

Simulace startu zahrnovala odsunutí mobilní obslužné věže, předchlazení pozemních systémů i příslušných částí nosiče, natankování horního a hlavního stupně kapalným vodíkem (mínus 253 °C) a kapalným kyslíkem (mínus 183 °C). Na závěr testu došlo k úspěšnému odpočítávání až do okamžiku těsně před zážehem motoru Vulcain 2.1.

Během zkoušky trvající 26 hodin týmy úspěšně otestovaly mnoho nouzových režimů, čímž demonstrovaly připravenosti nosiče i pozemního vybavení.

Operační procedury, horní i hlavní stupně, avionika, software, pozemní vybavení a řídicí systémy pracovaly společně bezvadně a celý nosný systém byl hodnocený jako vynikající.

Poslední část testu, kterou měl být krátký zážeh motoru Vulcain 2.1, musela být odložena na pozdější dobu, protože vypršel čas vyhrazený zkoušce. Týmy nyní pracují na přípravě testů s tím, že směřují k dlouhodobému zážehu hlavního motoru před koncem letošního léta.

Projektový tým je ve světle výsledků zkoušek z 18. července spokojený s průběhem testovací kampaně.

„Testy, které proběhly 18. července, představují zásadní úspěch na cestě k premiérovému letu a byly celkovým úspěchem, když se podařilo dosáhnout všechny klíčové cíle.“

„Chtěl bych poděkovat a poblahopřát týmům z ESA, ArianeGroup a CNES za jejich mimořádnou práci a úžasnou spolupráci,“ řekl generální ředitel a předseda pracovní slupiny Ariane 6 Josef Aschbacher.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky