Raketa Ariane 5 vynesla průkopnickou přeprogramovatelnou telekomunikační družici

Sdílet:


Evropská raketa Ariane 5 dopravila na plánované přechodové dráhy dvojici telekomunikačních družic Star One D2 a Eutelsat Quantum.

Společnost Arianespace oznámila vzlet ve 22:00 BST (23:00 h času středoevropského, 18:00 h času místního) z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Mise trvala zhruba 37 minut.

Družice Star One D2 se startovací hmotností 6187 kg, nacházející se v horní pozici pod aerodynamickým krytem, byla uvolněna jako první.

Po sérii zážehů, které byly řízené počítačem rakety Ariane, byla odhozena struktura Sylda zapouzdřující 3461 kg těžkou družici Eutelsat Quantum. Poté došlo k uvolnění i tohoto zařízení na samostatnou dráhu.

Družice Star One D2 je vlastněná společností Maxar a provozovaná brazilským operátorem Embratel. Bude zajišťovat širokopásmové pokrytí oblastí ve střední a jižní Americe. Má plánovanou životnost 15 let.

Družice Eutelsat Quantum, která byla vyvinuta v rámci partnerského programu ESA společně s operátorem Eutelsat a hlavním dodavatelem Airbusem, je prvním komerčním plně flexibilním softwarově definovaným satelitem na světě.

Protože může být přeprogramovaná na oběžné dráze, může reagovat na měnící se poptávku po přenosech dat a bezpečnou komunikaci během své patnáctileté životnosti. Její paprsky mohou být přesměrovány v téměř reálném čase, takže jsou schopné předávat třeba informace cestujícím na palubách pohybujících se lodí nebo letounů. Paprsky stejně tak mohou být snadno upraveny tak, že v případě potřeby přenesou více dat. Družice je pak schopná detekovat a charakterizovat jakékoliv nepřátelské emise, takže může dynamicky reagovat na nechtěnou interferenci nebo záměrné rušení.

„Každý start je vzrušující. Ariane 5 je pýchou Evropy a potvrzuje svoji roli základního stavebního kamene evropského přístupu do vesmíru. Dnes vypuštěná družice Eutelsat Quantum je výsledkem partnerství ESA a průmyslu, které představuje světové prvenství v oblasti telekomunikací. Jsem šťastný, že právě Ariane 5 je součástí tohoto evropského úspěchu,“ komentuje ředitel kosmické dopravy v ESA Daniel Neuenschwander.

Požadavek na výkon pro tento start rakety Ariane byl 10515 kg. Obě družice přitom měly hmotnost 9647 kg, zbytek připadl na palubní adaptéry a podpůrné prvky.

Let VA254 byl misí Ariane 5 s pořadovým číslem 110.

Ariane 5 je provozovaná společností Arianespace z evropského kosmodromu. Je schopná vynášet náklady vážící více než 10 tun na dráhu přechodovou ke geostacionární, na dráhu nízkou pak více než 20 tun. Její kapacita perfektně doplňují jiné evropské nosiče: lehká raketa Vega a střední Sojuz.

Evropská raketa příští generace Ariane 6 by přitom měla právě stávající Ariane 5 nahradit. K dispozici bude ve dvou verzích, díky čemuž bude schopná realizovat širokou paletu misí na různé orbity.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky