Raketa Ariane 5 při svém aktuálním startu ustanovila nový rekord

Sdílet:


Evropská raketa Ariane 5 dopravila dvojici telekomunikačních družic SES-17 a Syracuse-4A na plánované oběžné dráhy.

Ke startu došlo dle oznámení Arianespace 24. října ve 3.10 BST (4.10 h středoevropského času, 23.10 h času místního – ale to bylo ještě 23. října) z evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana). Mise rakety přitom trvala zhruba 38 minut.

„Pro tento start jsme zvýšili objem aerodynamického krytu Ariane 5 připojení 1,5 m vysokého prodlužujícího válce, abychom byli schopni pobrat dvě velmi velké a na sebe umístěné družice. Vývoj a kvalifikace této úpravy financovala ESA. Dnešní vynesení 11,2 t nákladu na dráhu přechodovou ke geostacionární je přitom rekordním výkonem pro Ariane 5,“ uvádí vedoucí adaptací a budoucích misí Ariane 5 v ESA Daniel de Chambure.

Družice SES-17 se startovací hmotností 6411 kg byla v horní části aerodynamického krytu a byla uvolněna jako první.

Po sérii manévrů řízených počítačem rakety Ariane byla odhozena konstrukce Sylda kryjící 3853 kg těžkou družici Syracuse-4A. Dvě minuty poté byla uvolněna na samostatnou oběžnou dráhu.

Družice SES-17 je vlastněna a provozována organizací SES. Bude poskytovat širokopásmové připojení pro americký kontinent, do Karibiku a nad Atlantským oceánem. Je optimalizována i pro poskytování služeb komerčnímu letectví.

Družice Syracuse-4A je zase určena pro francouzskou agenturu nakupující pro armádu DGA (Direction générale de l’armement). Bude zajišťovat bezpečnou komunikaci mezi nasazenými armádními složkami, stejně jako bude podporovat vojenské operace Evropy a NATO.

Obě družice mají plánovanou aktivní životnost 15 let.

Kapacita rakety Ariane 5 potřebná pro tento start byla 11210 kg. Na dvě družice připadlo dohromady 10264 kg, zbytek tvořily palubní adaptéry a podpůrné konstrukce.

„Ariane 5 demonstruje s každým startem nová a nová vylepšení. Dnešní úspěch startu VA255 a úspěch VA254 v červenci byly kritické vzhledem k plánovanému prosincovému startu Ariane 5 s Kosmickým teleskopem Jamese Webba na palubě,“ komentuje ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander.

Let VA255 byl 111. misí rakety Ariane 5. Ta je provozována společností Arianespace z evropského kosmodromu. Může nést náklady o hmotnosti přes 10 t na geostacionární oběžnou dráhu a více než 20 t na nízkou oběžnou dráhu Země. Její výkony výtečně doplňují lehkou evropskou raketu Vega a střední Sojuz, které také létají z Francouzské Guayany.

V budoucnu nahradí Ariane 5 raketa nové generace Ariane 6. K dispozici má být ve dvou verzích, díky čemuž bude schopná uskutečňovat širokou paletu misí na prakticky jakoukoliv oběžnou dráhu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky