Raketa Ariane 5 byla přesunuta do budovy, kde se k ní připojí Webbův teleskop

Sdílet:


Nosič Ariane 5, který odstartuje s Kosmickým teleskopem Jamese Webba (JWST, James Webb Space Telescope) byl 29. listopadu 2021 na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně přesunutý do budovy závěrečné montáže.

Jednotlivé části Ariane 5 jsou přiváženy do Francouzské Guayany z Evropy. Přímo na místě se pak skládají uvnitř integrační budovy.

Spodní část Ariane 5 tvoří hlavní stupeň na kryogenní pohonné látky (nese motor Vulcain, který spaluje kapalný kyslík a vodík z nádrží) a dva pomocné motory na tuhé pohonné látky. Nad ní je tzv. horní kompozit: další kryogenní stupeň (s motorem HM-7B), prostor a avionikou (tedy „mozek“ nosiče) a všechny podpůrné struktury, které zajistí propojení s JWST a jeho adaptérem.

Startovací stůl je používaný pro dopravu Ariane 5 nejprve z integrační budovy nosiče do budovy finální závěrečné montáže a následně na startovací rampu.

Nyní plně natankovaný JWST bude již brzy integrovaný na horní stupeň Ariane 5 a následně zapouzdřený do aerodynamického krytu.

JWST je největší a nejsilnější teleskop kdy vypuštěný do vesmíru. V rámci široké mezinárodní spolupráce zajišťuje ESA vypuštění teleskopu za použití rakety Ariane 5. Společně s partnery je ESA zodpovědná za vývoj a kvalifikaci úprav Ariane 5 na misi s Webbovým teleskopem a za zajištění dopravních služeb u společnosti Arianespace.

Webbův teleskop představuje mezinárodní partnerství mezi NASA, ESA a Kanadskou kosmickou agenturou (CSA, Canadian Space Agency).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky