Evropská telekomunikační družice, jejíž zaměření lze kompletně změnit během pobytu na oběžné dráze, bude vyslána do vesmíru. Raketa Ariane 5 je připravena dopravit ji do kosmického prostoru dne 30. července.
Družice byla vyvinuta v rámci partnerského projektu ESA (ESA Partnership Project) s družicovým operátorem Eutelsat a primárním dodavatelem, kterým byla společnost Airbus. Eutelsat Quantum je první komerční plně softwarově definovaná družice na světě.
Protože může být přeprogramovaná na oběžné dráze, může reagovat na měnící se poptávku po přenosu dat a bezpečné komunikaci během své plánované patnáctileté životnosti.
Její komunikační paprsky navíc mohou být přesměrovány v téměř reálném čase, takže je lze využít k poskytování informací pasažérům na palubách pohybujících se lodí nebo letounů. Paprsky také mohou být snadno upraveny tak, aby přenášely větší objem dat v případě, že poptávka naroste.
Družice je navíc schopná detekovat a charakterizovat jakékoliv nepřátelské vysílání, což jí dovoluje dynamicky reagovat na nezáměrnou interferenci nebo na záměrné rušení.
Eutelsat Quantum je výstupem z partnerského projektu ESA (ESA Partnership Project). Jde o vlajkový projekt Velké Británie s tím, že většina družice byla vyvinuta a vyrobena právě britským průmyslem. Hlavním dodavatelem byla společnost Airbus, která je zodpovědná za výrobu palubního vybavení. Firma SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd) pak dodala platformu družice.
Satelitu bude vypuštěný na palubě rakety Ariane 5 provozované společností Arianespace z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.
Partnerské projekty ESA vyvíjejí udržitelné systémy v rámci celého životního cyklu: od návrhu až po ověření na oběžné dráze.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).