Přeprogramovatelná družice dorazila na kosmodrom

Sdílet:


Pokročilá telekomunikační družice, jejíž využití může být kompletně změněno během pobytu na oběžné dráze, dorazila na místo svého nadcházejícího startu: na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně.

Družice Quantum byla vyvinutá v rámci partnerského projektu ESA. Její hlavní předností je, že bude během své patnáctileté životnosti schopná reagovat na měnící se požadavky na Zemi. Jinými slovy: bude poskytovat data, komunikaci a zábavu přesně tam a tehdy, kde a kdy to bude žádané.

Namísto toho, aby vysílala na Zemi pevně danými paprsky, nechá družice Quantum vybrat své zákazníky, kam má své vysílání nasměrovat. Paprsky budou moci měnit směr v prakticky reálném čase, aby poskytovaly informace pasažérům na palubách pohybujících se letounů nebo lodí. Paprsky také mohou být upravovány jedním stisknutím tlačítka, takže půjde zvýšit jejich kapacitu ve chvíli, kdy poptávka naroste.

Družice byla vyvinutá ESA společně s provozovatelem, kterým je Eutelsat, a výrobci (Airbus jako hlavní dodavatel, Surrey Satellite Technology Ltd. coby dodavatel konstrukce).

Partnerské projekty ESA mají za cíl spojit evropský průmysl kolem velkých programů a zajistit vývoj špičkových řešení v partnerství s veřejnými nebo soukromými provozovateli. Podporují kosmické systémy v rámci celého vývojového cyklu: od první myšlenky až po ověření na oběžné dráze. Poté systémy provozují komerční partneři.

Dne 29. června družice absolvovala svoji poslední velkou pozemskou cestu před tím, než bude vyslána do vesmíru. Byla naložena do nákladního letounu Antonov a přeletěna z francouzského Toulouse na letiště Félix Eboué v Cayenne (Francouzská Guayana), odkud pak pozemní cestou putovala na evropský kosmodrom.

Družice Quantum odstartuje na palubě Ariane 5 letos v létě. Raketa ji dopraví na dráhu přechodovou ke geostacionární, odkud se pak satelit přesune vlastními silami na dráhu geostacionární ve výšce 36 tisíc kilometrů nad zemským rovníkem.

Vedoucí telekomunikačních systémů v Airbusu François Gaullier k tomu uvedl: „Technika, kterou jsme vyvinuli a postavili pro Eutelsat Quantum, zcela mění podmínky hry a představuje cestu k plně rekonfigurovatelným geostacionárním telekomunikačním družicím. Naše zkušenost získaná průkopnictvím této revoluční technologie ukazuje na hodnotu partnerství. Abychom dosáhli nového standardu ve flexibilní konektivitě, spojilo se to nejlepší z Eutelsatu, ESA a Airbusu.“

Ředitel telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau doplňuje: „Investice do kosmonautiky zlepšují život na Zemi vytvářením špičkových pozic v kosmickém průmyslu a podporou nových inovací, zatímco podpora komercionalizace je cestou k zelené a digitální Evropě.“

Raketa Ariane 5 je provozována společností Arianespace z evropského kosmodromu. Je schopná dopravovat náklad o hmotnosti více než 10 tun na dráhu přechodovou ke geostacionární, na dráhu nízkou pak přes 20 tun. Její dopravní kapacita perfektně doplňuje evropskou lehkou raketu Vega a střední nosič Sojuz.

Stávající raketu Ariane 5 nahradí evropská raketa budoucí generace Ariane 6. Ta bude dostupná ve dvou verzích, které budou schopné realizovat širokou paletu misí na různé dráhy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky