Předání Evropského servisního modulu pro misi Artemis II

Sdílet:


V polovině června ESA formálně předala vlastnictví druhého Evropského servisního modulu (ESM, European Service Module) NASA. Modul byl vyrobený pro misi Artemis II, během níž kvarteto astronautů obletí Měsíc a vrátí se na Zemi.

Modul, který bude při misi Artemis II poskytovat vodu, elektrickou energii, pohonné služby a tepelnou regulaci, byl předaný podpisem příslušných dokumentů mezi výrobním manažerem v ESA Anthonym Thirkettlem a manažerem programu Orion v NASA Howardem Huem. K předání došlo v Kennedyho kosmickém středisku NASA (Florida), a to za přítomnosti jednoho ze čtyř astronautů, kteří se při misi Artemis II budou spoléhat na jeho služby.

Evropský servisní modul číslo 2 bude pohánět kosmickou loď Orion na misi Artemis II, kdy její posádkou budou tvořit astronauti NASA Reid Wiseman (velitel), Victor Glover (pilot) a Christina Kochová (letový specialista) společně s kanadským astronautem Jeremym Hansenem (letový specialista).

Posádka poletí v lodi Orion 8889 km za Měsícem před tím, než provede lunární průlet a vrátí se na Zemi. Mise bude trvat nejméně osm dní a bude získávat cenná letová data: bude to poprvé po více než padesáti letech, co se lidé vydají k naší přirozené družici.

Evropský servisní modul má 33 trysek, 11 km elektrické kabeláže, čtyři nádrže pohonných látek a další dvě tlakovací, které společně zajišťují pohonný systém a vše potřebné pro udržení astronautů při životě daleko od Země. Není zde přitom žádný prostor pro chybu.
„Předání je formalita, ale zároveň je to důležitý mezník pro celý program. Nebylo by ho možné dosáhnout bez neskutečného úsilí všech zapojených týmů,“ konstatuje Anthony Thirkettl. „ESA bude i nadále úzce spolupracovat s kolegy v NASA a průmyslovém sektoru na tom, aby byla loď Orion připravena na start a celou misi Artemis II.“

Evropský servisní modul 2 nyní projde řadou testů před spojením s kabinou pro posádku Orion. Zkompletovaná loď následně projde tankováním a integrací s megaraketou NASA SLS před startem, který je plánovaný na konec příštího roku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky