Kosmonaut ESA Matthias Maurer je bezpečně zpět na Zemi po přistání u pobřeží Floridy 6. května v 6:43 h středoevropského času. Zpět na Zemi se vrátil v lodi Crew Dragon pojmenované Endurance společně s astronauty NASA Rajou Charim, Thomasem Marshburnem a Kaylou Barronovou.
Loď Endurance se odpojila do Mezinárodní kosmické stanice ve čtvrtek 5. května v 7:20 h středoevropského času. Její návrat také znamenal konec první komické mise Matthiase Maurera „Cosmic Kiss“ po 177 dnech na oběžné dráze.
Během doby na kosmické stanici realizoval Matthias Maurer přes 35 evropských a nespočet mezinárodních mikrogravitačních experimentů. Podílel se i na zajištění provozu Mezinárodní kosmické stanice a uskutečnil výstup do otevřeného prostoru ve skafandru. Jeho partnerem byl 23. března 2022 astronaut NASA Raja Chari.
Jakmile kosmická loď dosedla na hladinu oceánu, hlídkující plavidlo ji vyzvedlo na svoji palubu, posádka otevřela průlez do kabiny a přivítala astronauty zpět na Zemi. Po prvotní lékařské prohlídce byli astronauti dopraveni vrtulníkem na pevninu, kde už na ně čekala letadla, aby je rozvezla do finálních destinací.
Pro Matthiase Maurera je onou cílovou destinací Evropské středisko astronautů v Kolíně nad Rýnem, kde je provozováno společně s německou organizací DLR zařízení Envihab. Zde projde poletovými pohovory, poskytne srovnávací vzorky a bude se v následujících týdnech postupně znovu adaptovat na podmínky gravitace.
Před odletem z kosmické stanice měl Matthias Maurer unikátní příležitost pro „předání žezla“ na oběžné dráze dalšímu členovi oddílu ESA. Astronautka Samantha Cristoforettiová dorazila s posádkou Crew-4 v lodi Crew Dragon pojmenované Freedom ve čtvrtek 28. dubna v 1:37 h středoevropského času. Tím začala svoji druhou kosmickou misi Minerva.
„Chtěl bych každému na světě poděkovat za neskutečnou podporu při misi,“ prohlásil Matthias Maurer před opuštěním ISS. „Jsem nesmírně šťastná, že zde bude právě Samantha [Cristoforettiová] pokračovat v udržení evropské přítomnosti ve vesmíru. Jsem přesvědčený, že bude pokračovat v mimořádné práci, která pro nás byla připravena vědci na zemi.“
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).