ESA a Thales Alenia Space podepsaly kontrakt na vývoj nové důležité mise pro monitorování životního prostředí pojmenované ROSE-L (Radar Observation System for Europe in L-band). Ta je realizována coby součást programu Copernicus. Kontrakt byl podepsaný za přítomnosti podsekretáře kanceláře italského premiéra Riccarda Fraccara a generálního ředitele ESA Jana Wörnera.
Družice ROSE-L má start plánovaný na rok 2028, přičemž by měla poskytovat monitorování zemského pokryvu, oceánů a ledovců dnem i nocí bez ohledu na počasí. Nabídnout má často po sobě získávané snímky s velmi vysokým rozlišením.
Během své 7,5leté plánované životnosti shromáždí mise ROSE-L nové informace, které nemohou být získané stávajícími družicemi nebo jinými prostředky. ROSE-L nám dodá základní informace o lesním porostu a zemském pokryvu, což by mělo vést k lepšímu monitorování koloběhu uhlíku a kvantifikaci jeho množství.
Mise také významně rozšíří naši schopnost sledování i drobných pohybů zemského povrchu, což povede k lepší detekci georizik. Stejně tak bude automaticky mapovat vlhkost v povrchové půdě nebo monitorovat mořský a pozemský led: to zase výrazně pomůže výzkumu a vyhodnocování klimatických změn.
Z polární oběžné dráhy ve výšce 690 km bude ROSE-L studovat Zemi s pomocí syntetického aperturního radaru s fázovým polem. Radarová anténa přitom bude největší kdy pro tyto účely vyrobená: má mít rozměr 11 krát 3,6 metru, což přibližně odpovídá ploše deseti ping-pongových stolů.
Díky podpisu kontraktu za 482 mil. eur bude Thales Alenia Space z Itálie hlavním dodavatelem mise, zatímco Airbus Defence and Space z Německa bude zodpovědná za vlastní radar. Průmyslový tým tvoří celkem 29 společností (včetně patnácti malých a středních) z patnácti zemí.
Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher při této příležitosti uvedl: „Jsem extrémně potěšený, že jsem dnes mohl podepsat kontrakt na misi ROSE-L. Ta totiž nejen doplní radarové kapacity stávající mise Sentinel-1 systému Copernicus, ale také nám nabídne zcela nová měření vegetace, ledovců nebo parametrů oceánů. Půjde o klíčovou družicovou misi vedoucí k lepšímu pochopení klimatické změny a k přesnému zjištění jejího dopadu na lidstvo.“
Generální ředitel pro obranný průmysl a vesmír při Evropské komisi Timo Pesonen řekl: „Jsme rádi, že dnes můžeme být u podpisu kontraktu ROSE-L. Jeho schopnosti reagují hned na několik potřeb, které jsme identifikovali v oblasti řízení země a sledování oceánů. Už teď se těšíme, až budeme moci přivítat ROSE-L coby součást konstelace Copernicus.“
Kontrakt na realizaci mise ROSE-L je posledním ze šesti nových vysoce prioritních kandidátských misí, který byl podepsán. Šest rozšiřujících misí Sentinel Expansion je plánováno tak, aby doplnilo kapacity stávajících družic Sentinel a zaměřilo se jak na plnění kosmické politiky EU, tak na zacelení mezer v potřebách uživatelů systému Copernicus.
Vlajkový evropský program Copernicus poskytuje data dálkového průzkumu a data získávaná přímo na místě, stejně jako širokou paletu služeb pro monitorování a ochranu životního prostředí, monitorování klimatu a vyhodnocování přírodních katastrof. Jeho cílem je zlepšit kvalitu života evropských občanů.
Systém Copernicus je největším zdrojem dat dálkového průzkumu Země na světě. Zatímco Evropská unie je vedoucím tohoto programu monitorování životního prostředí, ESA vyvíjí, vyrábí a vypouští jednotlivé družice. Stejně tak je provozovatelem některých misí a garantem dostupnosti dat z misí třetích stran.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).