Planeta Mars spí s jedním okem otevřeným

Sdílet:


Tato zjizvená a barevná (podle martovských standardů) krajina ukazuje část Aonia Terra, což je náhorní oblasti v jižní vysočině Marsu. Snímek byl pořízený sondou ESA Mars Express dne 25. dubna 2022.

Nepojmenovaný kráter o průměru 30 kilometrů ve středu snímku se nachází v oblasti křivolakých kanálů. Tyto kanály, které evokují podobu žilek nacházejících se v lidském oku, velmi pravděpodobně před 3,5 až 4 miliardami let sloužily tekoucí vodě na povrchu Marsu.

Zdá se, že kanály jsou částečně vyplněny tmavým materiálem a že na některých místech jsou vyvýšeny nad okolní terén. Existuje pro to řada možných vysvětlení. Možná se na dně usadily erozi odolné sedimenty, když kanály protékala voda. Nebo možná byly kanály zaplněny později v historii Marsu sopečnou lávou.

Tento snímek sondy Mars Express ukazuje mnoho různých barev na povrchu kolem kráteru, což naznačuje, že je tato oblast planety tvořena z různých materiálů. Jižně od kráteru (na levé straně obrázku ve skutečných barvách) je povrch jasně červený a blíže ke kráteru přechází v tmavší hnědošedou. V této oblasti je vidět mnoho pahorků: tyto hromady kamení s rovnou „střechou“ vznikají, když je hornina postupně odnášena vodou, větrem nebo ledem.

Uvnitř kráteru se nachází na světlejším povrchu tmavé dunové pole. Při bližším ohledání je zřejmé, že kráter je zaplněný několika pahorky a kuželovými kopci. To jsou důkazy, že se uvnitř kráteru nahromadilo množství materiálu.

Na severní straně kráteru (vpravo na širokoúhlém snímku) je povrch světlejší a hladší. Okraje hlavního kráteru a kanálu se zdají být méně ostré. A na pravé straně snímku je povrch ještě hladší.

Oblast Aonia Terra je známá svými impozantními krátery. V blízkosti kráteru zobrazenému na tomto snímku je 200 km široký Lowellův kráter. O něm se domníváme, že vznikl před téměř čtyřmi miliardami let během „pozdního těžkého bombardování“ Sluneční soustavy, kdy velké množství planetek narazilo do kamenných planet.

Aonia Terra je pojmenovaná podle útvaru zvaného Aonia: jde o tmavou skvrnu na povrchu Marsu, která je pozorovatelná i ze Země toliko s pomocí základních dalekohledů. Aonia byla také oblastí ve starověkém Řecku, kde představovala místo posvátné pro Múzy – bohyně literatury, vědy a umění.

Sonda Mars Express pracuje na oběžné dráze čtvrté planety Sluneční soustavy od roku 2003: snímkuje její povrch, mapuje minerály, monitoruje složení a koloběh místní řídké atmosféry, nahlíží pod povrch a zkoumá, kterak různé fenomény reagují při kontaktu s místním prostředím.

Kamera HRSC (High Resolution Stereo Camera), která tyto nové snímky pořídila, ukazuje zcela nový svět povrchových útvarů Marsu. Fotografie zachycují větrem vytvarované hřebeny a rýhy, sopky, dopadové krátery, tektonické zlomy, vyschlé říční kanály nebo pradávné lávové bazény.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky