Estonsko oslavilo páté výročí svého členství v ESA. Dne 1. září 2015 se totiž stalo 21. členskou zemí Evropské kosmické agentury.
Estonsko má dlouhou tradici kosmického výzkumu. Svědčí o tom observatoř Tartu, která svého času měla jeden z největších teleskopů na světě a dnes představuje hlavní estonské výzkumné středisko pro astronomii a atmosférickou fyziku.
Od roku 2010 bylo Estonsko silně zapojeno ve více než padesáti projektech spojených s ESA a navíc rozvíjelo svoji schopnost aktivovat celý sektor zvláště v oblasti dálkového průzkumu Země a aplikací PNT (Position, Navigation and Timing). V roce 2013 se Estonsko přidalo ke skupině kosmických národů vypuštěním své první malé družice ESTCube-1, jejímž cílem bylo testování sluneční plachty.
Jako první baltský stát zahájilo Estonsko spolupráci s ESA podpisem kooperační dohody. Stalo se tak 20. června 2007 v Tallinu a spolupráce byla potvrzena skrze dohodu o evropském spolupracujícím státu (European Cooperating State Agreement) 10. listopadu 2009.
Estonsko pak udělalo další krok ve svých vztazích s ESA podpisem přístupové dohody ke konvenci ESA 4. února 2015. Slavnostní podpis proběhl v ústředí ESA v Paříži, přičemž se jí krom jiných zúčastnili generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain, estonská ministryně pro ekonomické záležitosti a komunikaci Anne Sullingová, členka parlamentu a vedoucí estonského kosmického výboru Ene Ergmaová a velvyslanec Estonska ve Francii Sven Jürgenson.
Po podpisu začal proces ratifikace estonskou vládou, který byl dokončený 1. září 2015. Tehdy Estonsko v Paříži uložilo svůj ratifikační dokument, jímž přistoupilo ke Konvenci ESA. Stalo se tak oficiálně 21. členským státem ESA.
Od té doby se Estonsko ukazuje jako aktivní, současný a spolehlivý člen ESA a evropské kosmické komunity.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).