Odstartovala první družice řady Eurostar Neo

Sdílet:


První družice postavená v rámci programu ESA Eurostar Neo se dostala na oběžnou dráhu.

Satelit pojmenovaný Eutelsat Hotbird 13F byl vyvinutý a vyrobený firmou Airbus pro organizaci Eutelsat. Vychází z telekomunikační družicové platformy Eurostar Neo, která vznikla jako Partnerský projekt ESA ve spolupráci a Airbusem. Jeho cílem bylo podpořit inovace a zvýšit konkurenceschopnost evropského kosmického průmyslu.

Ke startu došlo pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z mysu Canaveral (USA). Stalo se tak 15. října v 1:22 h místního času (7:22 h středoevropského času) a zhruba tři hodiny po vypuštění byl potvrzen plný kontakt s družicí.

Satelit je první z identického páru, přičemž druhý exemplář – Eutelsat Hotbird 13G – se připravuje ke startu příští měsíc.

Jakmile se dostanou na geostacionární oběžnou dráhu ve výšce přibližně 36 tisíc kilometrů nad zemským povrchem, tak obě družice-dvojčata posílí a rozšíří vysílání více než tisícovky televizních programů do domácností v Evropě, severní Africe a na Středním východě. Nahradí totiž trojici starších satelitů.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová k tomu řekla: „Vypuštění první družice Eurostar Neo demonstruje, kterak ESA pomáhá podporovat evropské kosmické společnosti a zajišťovat jejich konkurenceschopnost na globálním trhu, podporovat jejich investice a pomáhá jim reagovat na potřeby trhu. Jsme pyšní na spolupráci s našimi partnery, kterými jsou Airbus a Eutelsat, že jsme dokázali spojit průmysl kolem velkých kosmických programů a uskutečnit oproti konkurenci velký skok vpřed.“

Vedoucí skupiny telekomunikačních družic ve společnosti Airbus François Gaullier uvádí: „Jde o rozsáhlý nový produkt orientovaný na užitnou hodnotu, který je mnohem konkurenceschopnější než cokoliv jsme dělali dříve. Eutelsat Hotbird 13F je prvním vypuštěným. Zároveň jde o velký partnerský podnik ESA, francouzské kosmické agentury CNES a britské UKSA (UK Space Agency). Bez jejich podpory bychom tento produkt nedokázali vyrobit, z čehož v konečném důsledku těží celý evropský vesmírný průmysl. Investice vložené do této produktové řady vytvořily zhruba 2200 dlouhodobých pracovních míst, neboť právě vypuštěná družice je první z osmi, které byly dosud objednány.“

Technický ředitel Eutelsatu Pascal Homsy k tomu uvádí: „Gratulujeme ESA, Eutelsatu, Airbusu a SpaceX za úspěšné vynesení družice Eutelsat Hotbird 13F na geostacionární oběžnou dráhu. Satelit nese nejnovější technologii z programu Eurostar Neo podporovaného ESA na pozici 13 stupňů východní délky a potvrzuje dlouhodobé pevné partnerství mezi Airbusem a Eutelsatem.“

Náměstek ředitele pro telekomunikace a navigace v CNES Jean-Pierre Diris doplňuje: „Naše dlouhodobá podpora tohoto projektu ukazuje důvěru, kterou máme v evropský kosmický průmysl včetně konstruktérů družic a operátory. Mezi ně patří právě Airbus a Eutelsat.“

Ředitel růstu v britské UKSA Harshbir Sangha dodává: „Velká Británie je celosvětovým lídrem ve vývoji družicových technologií a naše podpora programu Eurostar Neo jen posílila dodavatelský řetězec, který se ve Velké Británii věnuje elektrickému pohonu. Tím kosmický sektor roste a vytváří se prostor pro inovace.“

„Coby jeden z hlavních investorů do tohoto programu jsme katalyzovali investice do Velké Británie a podpořili jsme stovky pracovních míst v Airbusu, který získal objednávky na další družice z celého světa.“

Dosud bylo Airbusem prodáno dalších sedm družic Eurostar Neo. Budou různými zákazníky využívány pro vysokorychlostní internetové připojení a zajištění pokročilé mobilní komunikace. Satelity jsou v různém stádiu návrhu a výroby, přičemž všechny budou těžit ze zkušeností získaných při stavbě prvního.

Program ESA Neosat se skládá z Eurostar Neo realizovaného společností Airbus a Spacebus Neo od Thales Alenia Space.

Je realizovaný v rámci programu ESA Advanced Research in Telecommunications Systems a francouzského Programme d’Investissement d’Avenir, a to ve spolupráci s členskými státy ESA, přičemž jej společně řídí ESA a CNES.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky