Nanodružice s globálním posláním jsou testovány pro vesmír

Sdílet:


Navzdory pandemii COVID-19 zůstává největší testovací zařízení pro antény v ESA otevřené. Nyní zde probíhají předletové testy pro nejnovější družici z konstelace sloužící internetu věcí (Internet of Things, IoT).

„Hlavní změnou ve srovnání se standardní testovací kampaní je, že byl minimalizován kontakt mezi lidmi, abychom zachovali požadavky na sociální distancování,“ vysvětluje technik zkoušek antén Eric Van Der Houwen.

„Takže zákazníci dorazili, namontovali svoji nanodružici do zkušební komory a odjeli – normálně by přitom měli zůstat po celou dobu trvání testu.“

„Po většinu času pracuji v zařízení sám s tím, že vzdáleně komunikuji s mým kolegou Alfredem. Když potřebuji osobní pomoc, například s kontrolou něčeho, nebo třeba přenést těžkou věc, pak si zavolám kolegu: každý z nás pak má po celou dobu nasazenou roušku a dodržujeme jak je to jen možné rozestupy.“

Inženýr zodpovědný za anténní systémy Alfredo Catalani dohlíží na Erica Van Der Houwena během celé kampaně: „Uvízl jsem během pandemie COVID-19 v Itálii, ale jsem schopen pracovat na dálku. Dostávám všechna potřebná data pro následné zpracování. Eric pak funguje jako moje oči, posílám mi fotografie testovacího nastavení. Pokud potřebuji pohled z jiného úhlu, prostě si o něj řeknu.“

„Testujeme výkon celkem šesti antén na palubě nanodružice, abychom ověřili, že budou na oběžné dráze pracovat spolehlivě a bezpečně. Výrobce nám dodal simulovaná data o práci antén a naším úkolem je srovnat je se skutečnými operačními hodnotami. A následně pak odhalit případné odchylky.“

Holandský výrobce Hiber staví orbitální konstelaci CubeSatů, což jsou modulární družice složené z krychlí o hraně 10 cm, které poskytnou globální nízkonákladové spojení pro „internet věcí“. Budou sledovat a přenášet data ze zařízení jako jsou například nákladní vozidla, energetické sítě, produktovody nebo senzory pro přesné zemědělství.

Letový model družice HiberThree, která má odstartovat letos v létě, nyní prochází kvalifikací v kovem obložené hale ESA HERTZ (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone) v technickém středisku ESTEC (Nizozemí). Díky tomu je družice během rádiového testování odstíněna ode všech vnějších vlivů.

Hybridní podstata haly Hertz ji dělá unikátní: zařízení je schopné vyhodnocovat rádiové signály vysílané z bezprostřední blízkosti, stejně jako je schopné tvářit se, že signály urazily tisíce kilometrů vesmírem. Díky tomu může sloužit k rozličným testům družic a anténních systémů.

Firma Hiber se přitom do Hertzu vrací poté, co ji využívala už v loňském roce. „Provádíme měření z bezprostřední blízkosti pro 30 cm dlouhý CubeSat, protože družice má několik antén umístěných vedle sebe,“ vysvětluje Alfredo Catalani.

„Hlavní UHF anténa, která má podobu samorozkládací šroubovnice, pro vysílání a přijímání dat k modemům a od nich na zemi musí pracovat v bezprostřední blízkosti dalších UHF a VHF antén pro ‘telemetrii, teleovládání a řízení’ signálu k družicové platformě a anténám v pásmu S pro zpracování dat. Další anténa přijímače GPS bude doplněna před startem.“

Společnost má jméno „Hiber“, protože její terminály jsou po většinu času hibernované a zapínají se jen ve chvíli, kdy družice Hiber přelétají nad nimi a je tak možné předat aktuální informace o pozici a stavu. CubeSaty Hiber jsou vyráběny malou holandskou firmou ISIS-Innovative Solutions In Space.

„Jsem potěšený, že navzdory opatřením spojeným s pandemií COVID-19, je ESTEC dostatečně flexibilní a je schopen testy provést,“ komentuje Bert Meijvogel z Nizozemské kosmické kanceláře. „Jde o důležitý předstartovní mezník pro HiberThree: je absolutně nezbytný pro předpověď toho, kterak si bude družice stát v oblasti IoT.“

Od svého založení koncem roku 2016 získala firma Hiber podporu od různých částí programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), díky čemuž se rozrostla a získala titul „Commercial Startup Launch of 2018“ od Amazon Web Services. Už rok po svém založení totiž dokázala vypustit první družici do vesmíru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky