Na knihách stále záleží

Sdílet:


Zbožňujeme knihy o kosmonautice. A souhlasíme s autorkou a blogerkou Emily Carneyovou, která říká: „V uplynulých šedesáti letech průzkumu vesmíru oslnila a ohromila nejednoho čtenáře, pro které se často stala vstupní branou do kosmických programů.“

„Jenže,“ poznamenává Carneyová. „Knihy, které poutají největší pozornost čtenářů, jsou často o lidech – o kosmonautech, letových kontrolorech nebo pracovnících. Svědectví přímo od zdroje o té které době může fungovat jako ‘stroj času’, který posune čtenáře blíže k projektu nebo programu.“

To je pravda. Když se kosmičtí cestovatelé rozhodnou sdílet své zkušenosti v knihách, tyto se stávají nedocenitelným záznamem pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o kosmické historii.

Dosud se na oběžnou dráhu Země vydalo více než 550 osob. Přibližně deset procent z nich sepsalo knihy a ty nejlepší z nich nás nejen informují, ale také baví. Sdílením svých zkušeností s přípravou a cestou do vesmíru kosmonauti nabízejí své osobní příběhy a tyto následně mohou inspirovat čtenáře k tomu, aby následovali své vlastní sny.

A to jsou hlavní důvody, proč jsou kosmonauti ESA motivováni k psaní knih. Krom sdílení znalostí s nejširší veřejností je tu ale jeden často přehlížený aspekt vycházející z prodeje těchto knih.

Je to dáno tím, že aktivní kosmonauti (a také samotná ESA) nemají z vydávání knih žádný finanční profit. Honoráře od vydavatelů jsou věnovány na charitativní účely dle výběru kosmonauta.

Například za knihu Samanthy Cristoforettiové „Diario di un’apprendista astronauta“ věnoval vydavatel La Nave di Teseo částku 65 tisíc eur organizaci UNICEF Italy. V roce 2017 velkoformátová kniha pojmenovaná „Terre(s)“ od vydavatele Editions Michel Lafon obsahující snímky Země pořízené Thomasem Pesquetem během jeho mise Proxima vynesla 117 tisíc eur pro francouzskou charitu Aux Restos du Cœur.

Tři knihy Tima Peaka, který spolupracuje s Random Penguin House a které jsou nazvané „Hello, is this planet Earth?“, „Ask an Astronaut“ and „The Astronaut Selection Test“, vynesly více než 400 tisíc liber pro Prince’s Trust ve Velké Británii.

Prostě je hodně důvodů, proč ESA spolupracuje s vydavateli na tom, aby příběhy kosmonautů vyšly tiskem tak snadno, jak je to jen možné. Třeba proto, že prostě máme rádi kosmické knihy…

Nové vydání knihy Samanthy Cristoforettové „Diary of Apprentice Astronaut“ od vydavatele Allen Lane (dříve vydané v italštině jako „Diario di un’apprendista astronauta“ a v němčině jako „Die lange Reise: Tagebuch einer Astronautin“) přijde na pulty knihkupectví 27. srpna. Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky