Mezinárodní charta pro katastrofy po dvaceti letech

Sdílet:


Ve druhé polovině října si připomínáme dvacáté výročí Mezinárodní charty vesmíru a velkých katastrof. Založena byla ESA, francouzskou kosmickou agenturou CNES a kanadskou kosmickou agenturou CSA/ASC. Za poslední dvě dekády (do 19. října 2020) byla charta aktivována 680krát a pomohla reagovat na katastrofy ve 126 zemích. Šlo například o zemětřesení a následné tsunami v Indickém oceánu v roce 2004, zemětřesení na Haiti v roce 2010, tajfun Haiyan v jihovýchodní Asii v roce 2013 nebo výbuch v Libanonu v roce 2020.

Když dojde k nečekané katastrofě, pak jsou včasné a přesné informace zásadním předpokladem pro záchranu životů a majetku. Díky snímkům z vesmíru mohou být družice zásadní v reakci na přírodní i technické katastrofy. Klíčem je ovšem jejich využití přesně koordinovaným způsobem – a právě to je role Charty.

Díky této Chartě má 67 zemí přímý přístup k unifikovanému systému kosmických dat pro reakci na katastrofy.

Od založení třemi agenturami, která formálně podepsaly Chartu 20. října 2000, se členství rozrostlo na 17 kosmických agentur a operátorů systémů, kteří poskytují data nezbytná pro zvládání katastrof na celém světě.

Hodnota iniciativy leží ve schopnosti mobilizovat agentury a těžit z jejich know-how a jejich družicových zdrojů. A to přes jediný přístupový bod, který funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu. To vše je pro uživatele zcela zdarma.

Charta byla aktivována například po masivním zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice v Nepálu v roce 2015, po devastujícím tajfunu Haiyan na Filipínách v roce 2013, po zemětřesení na Haiti v roce 2010, při havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010 nebo po tsunami v Indonésii a Thajsku v roce 2004.

Jedním ze zatím posledních případů aktivace Charty byla reakce na obří explozi dusičnanu amonného ve skladišti přístavu v Bejrútu v Libanonu 4. srpna 2020.

Během uplynulých dvaceti let byla Charta aktivována více než 680krát.

V roce získal tým Charty prestižní Cenu Williama Thomase Pecora Award za „mimořádnou podporu globální komunity během časů krizí“. A to za své bezplatné poskytování družicových snímků, dat a informací globální komunitě během časů krize.

Od počátku činnosti Charty byla ESA v roli „Primus Inter Pares“ celkem šestkrát, naposledy od října 2017 do dubna 2018. Tato vůdčí role, v níž se členové střídají každých šest měsíců, zahrnuje koordinaci veškerých aktivit Charty v daném období.

V některých důležitých aktivacích Charty byly zapojené i evropské družice Sentinel systému Copernicus.

Evropskou unií financovaná služba CEMS (Copernicus Emergency Management Service), která poskytuje bezplatně mapy pro civilní ochranné složky, koordinuje svoji práci s Chartou tak, aby se předešlo duplikaci a zajistila maximální asistence obětem. Mapy vytvořené oběma službami zdůrazňují dopad mezinárodních katastrof a fungují jako cenný zdroj pro vyhodnocování jejich dopadu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky