Meteorologická družice spatřila ohnivou kouli

Sdílet:


Když meteor nedávno rozzářil oblohu nad Španělskem a Portugalskem, byl pozorován také kamerou na družici MTG-I (Meteosat Third Generation Imager) nacházející se na geostacionární dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů.

Dne 18. května shořel meteor na nočním nebi nad Španělskem a Portugalskem. Udělal tak dojem nejen na šťastlivce, kteří jej spatřili na vlastní oči, ale byl také zachycený kamerou ve španělském Cáceresu. Tu provozuje Kancelář planetární obrany ESA (Planetary Defence Office).

Pohybujíce se rychlostí 160 tisíc kilometrů za hodinu byl meteor zachyceny také kamerou LI (Lightning Imager) na družici MTG-I, která se nachází na geostacionární oběžné dráze. Na tuto pozoruhodnou událost jsme tak získali pohled ze zcela nové perspektivy.

Jak název přístroje LI naznačuje, jeho primárním úkolem je detekce blesků. Tomuto úkolu se plně věnuje od vypuštění družice, k němuž došlo na konci roku 2022.

MTG-I je první meteorologická družice na geostacionární oběžné dráze, která má schopnost detekovat blesky nad Evropou, Afrikou a okolními vodami. Nepřetržitě monitoruje více než 80 procent zemského disku na bleskové výboje, k nimž dochází mezi mraky nebo mezi mraky a zemí.

Přístroj nese čtyři kamery, které společně pokrývají Evropu, Afriku, Střední východ a část Jižní Ameriky. Každá kamera může zachytit až 1000 snímků za sekundu a kontinuálně pozoruje z vesmíru aktivitu blesků.

Data z přístroje LI dávají meteorologům větší jistotu v předpovědích závažných bouří, zvláště pak v odlehlých oblastech nebo nad oceány, kde jsou detekční kapacity velmi omezené.

Ačkoliv je přístroj LI primárně určený k monitorování blesků, zachytil i záblesky z hořícího meteoru nad Španělskem a Portugalskem.

Získaná animace vytvořená z předběžných dat z LI ukazuje blesky během šesti sekund, v jejichž průběhu se meteor pohyboval napříč zorným polem přístroje.

Mise MTG je společným projektem Eumetsatu a ESA. ESA je zodpovědná za vývoj a nákup šesti družic. Eumetsat pak definuje požadavky na systém, vyvíjí pozemní segment, nakupuje dopravní službu na oběžnou dráhu, provozuje družice a zpřístupňuje data uživatelům.

Družice MTG jsou vyráběné velkým konsorciem evropským firem, které vede Thales Alenia Space ve spolupráci s OHB. Přístroj LI pak dodala firma Leonardo z Itálie.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky