Kterak vesmír propojuje automobily

Sdílet:


Dnešní propojená auta jsou dynamická zařízení vyžadující velké množství dat. Jen tak se mohou stát skutečnými automobily budoucnosti. ESA proto spolupracuje s evropskými výrobci vozidel, aby byla jistota, že tato technika bude využívat plný potenciál kosmických technologií.

Moderní vozidla se samočinně udržují v pravém pruhu, upozorňují řidiče na přítomnost mopedu kličkujícího v kolonách a baví děti na zadních sedadlech, zatímco řidiče hladce vedou do cílové destinace. Zkoušky prvních samořídicích vozidel jsou dnes v plném proudu. Mezi nimi je i autonomní kyvadlový autobus podporovaný ESA, který vozí cestující v kampusu Harwell (Velká Británie).

Zajištění konektivity na všech místech a kdykoliv je základem provozování moderních vozidel. Leč v odlehlých oblastech se vozidla nemohou spoléhat na komunikační spojení nové generace 5G, které je nezbytné pro zvládání přenosu velkých objemů dat vytvářených či vyžadovaných propojenými automobily. Namísto toho zajišťují propojení automobilů telekomunikační družice.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau má proto vystoupit na akci Car of the Future (Automobil budoucnosti), kterou pořádá Financial Times a která se uskuteční 9. května.

Vysvětluje: „Velké objemy dat a bezpečná konektivita jsou nepostradatelné pro vytváření technologií a obchodních modelů v propojených automobilech budoucnosti. Prakticky žádný z produktů a služeb, které jsou dnes vyvíjeny – jako je autonomní řízení, bezpečnostní aplikace, navigace, využití infrastruktury, řízení flotil, efektivní využívání paliva a další – nebude proveditelný bez sběru, zpracování a přenosu velkých objemů dat. K tomu bude potřeba spolehlivá a dostupná konektivita na celém světě. Družicová data a konektivita jsou základní technologické stavební kamery v tomto širším technologickém mixu, který zahrnuje též pozemní konektivitu a další zdroje dat.“

„Evropa drží prvotřídní aktiva, kompetence a infrastrukturu jak v kosmickém, tak automobilovém průmyslu. Pro rozšiřování těchto technologií jsou přitom nezbytné další veřejné a soukromé investice a vývoj. Konečným cílem je, aby evropští výrobci automobilů zůstali konkurenceschopní a aby byly nezávislí z hlediska výběru konektivity.“

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher doplňuje: „Vesmír je bezpochyby nepostradatelnou součástí budoucí konektivity. Stejně jako je dnes při řízení klíčové používání družicové navigace, bude satelitní komunikace již brzy součástí globálních a všudypřítomných řešení konektivity.“

„V ESA se snažíme vyvíjet řešení, které umožní budoucí aplikace a komerční řešení. Věříme, že podporou evropského automobilového sektoru dosáhneme maximální pozitivní sociální, ekonomický a ekologický dopad. Tím sloužíme společnosti jako celku.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky