Kosmonaut ESA Thomas Pesquet se vrátil po aktivitami nabité šestiměsíční misi

Sdílet:


Kosmonaut ESA Thomas Pesquet se dnes vrátil zpět na Zemi společně s astronauty NASA Shanem Kimbroughem a Megan McArthurovou a astronautem JAXA Akihikoho Hoshidem. Tím zakončil svoji šestiměsíční výpravu na Mezinárodní kosmickou stanici, která dostala označení Alpha.

Thomas Pesquet je prvním Evropanem, který letěl na ISS a vrátil se zpět v komerční kosmické lodi. Crew Dragon „Endeavour“ přepravující posádku Crew-2 se automaticky odpojila od ISS a po sérii zážehů motorů vstoupila do zemské atmosféry. Poté, co dostatečně snížila svoji rychlost, otevřela padáky a měkce přistála na vodní hladinu. Thomas Pesquet a jeho spolucestující dosedli u pobřeží Floridy 9. listopadu ve 3:33 h GTM (4:33 h středoevropského času).

Thomas Pesquet nyní poletí do Kolína nad Rýnem v Německu, kde bude monitorovaný lékařským týmem ESA a bude se adaptovat na podmínky běžné gravitace v Evropském středisku astronautů (EAC, European Astronaut Centre) ESA a zařízení Envihab německé letecko-kosmické agentury DLR.

Druhá mise Thomase Pesqueta do vesmíru byla mimořádně plodná. Během mise Alpha uskutečnil čtyři výstupy do otevřeného prostoru, při nichž instaloval nové vybavení pro panely slunečních baterií a modernizoval energetický systém ISS. Nyní drží evropský rekord pro nejdelší dobu strávenou celkově výstupy ve skafandru mimo kosmickou loď, a to časem 39 hodin 54 minut.

Kromě podpory více než 200 experimentů, včetně 40 evropských a 12 nových pod hlavičkou francouzské kosmické agentury CNES, zažil Thomas Pesquet sedm příletů a odletů kosmických lodí. Mezi nimi byl i odlet dvacet let starého modulu Pirs a přílet nové ruské laboratoře Nauka s velmi speciálním „pasažérem“: tím byla evropská robotická ruka ERA (European Robotic Arm).

Ve svém volném čase pořídil Thomas Pesquet tisíce snímků a videosekvencí a zaznamenal interiér kosmické stanice za pomoci 360stupňové kamery. Díky tomu může nyní kdokoliv zažít unikátní let skrze orbitální základnu ISS.

Krátce před koncem své mise se 4. října stal Thomas Pesquet čtvrtým evropským a první francouzským velitelem Mezinárodní kosmické stanice.

Po návratu na Zemi bude Thomas Pesquet pokračovat v práci s evropskými výzkumníky na experimentech. Mezi ně patří třeba AD (Acoustic Diagnostics), který zkoumá dopad prostředí kosmické stanice na sluch astronautů, nebo TIME, který studuje, zdali astronauti vnímají ve vesmíru čas jinak. Dále jde o dvojici experimentů Grip a Grasp, které nabídnou lepší vhled do fyziologie za koordinací očí a rukou a které zkoumají roli gravitace ve vztahu k síle úchopu.

Díky misi Alpha Thomas Pesquet pomohl rozvíjet evropský výzkum ve vesmíru s pomocí zjištění, která budou tvarovat budoucí pilotovaný či robotický průzkum, stejně jako pomůže technologickému rozvoji na Zemi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky