Kosmonaut ESA se přidal k ledovcové výpravě v Alpách

Sdílet:


Z vesmíru je jasně vidět synchronizovaný ústup světových ledovců. Coby očitý svědek těchto změn se přidal kosmonaut ESA Luca Parmitano, a to společně s vedoucí klimatické kanceláře ESA Susanne Mecklenburgovou, k vědecké expedici, která se uskuteční na jedné z největších ledových mas v Alpách: na Gornerově ledovci.

Dvojice doprovází vědecký tým, který dokumentuje kterak se ledovce mění v návaznosti na globální oteplování. Gonerův ledovec, který se nachází nedaleko masivu Monte Rosa u švýcarského Zermattu, je jedním z nejintenzivněji studovaných ledovců na světě. Přitom jeho čelo drasticky ustupuje už od konce 19. století. V posledních letech se pak ústup zrychlil.

Susanne Mecklenburgová uvádí: „Gorner je jeden z pouhých několika set světových ledovců z celkového počtu 215 tisíc, které jsou pravidelně přímo v terénu monitorovány. Pozorování z družic, včetně misí jako je Sentinel-2 systému Copernicus, tak poskytuje doplňující informace a výrazným způsobem přispívá k jejich monitorování.“

Během uplynulých desítek let přispěla pozorování z vesmíru k přesnějšímu hodnocení klimatu, včetně změn, kterými na celém světě prochází ledovce. První dodatek Mezivládního panelu pro klimatickou změnu 2021 (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) publikovaný počátkem letošního srpna nabízí bezútěšné čtení. Zpráva konstatuje, že celosvětový úbytek ledovců od druhé poloviny 19. století nemá obdoby nejméně posledních 2000 let.

Data využívající družicové pozorování také poukazují na zvyšování úbytku ledu od devadesátých let. S tím, že právě odtávání ledovců je považováno za dominantního přispěvatele ke zvyšování hladiny oceánů v letech 2006 až 18.

Datové sady dlouhodobých pozorování, které poskytují vědecký důkaz pro klíčové aspekty klimatu – včetně stavu ledovců – jsou vytvářeny prostřednictvím iniciativy ESA CCI (Climate Change Initiative). Ta využívá měření z početné flotily družic.

Projekt zkoumání ledovců v rámci iniciativy CCI nabízí globální rozsah, informace o změnách sklonu nebo rychlosti pohybu ledovců na základě družicových dat, což formuje důležitou znalostní bázi pro vyhodnocování změn a lepší pochopení reakce ledovců na klimatickou změnu.

Vyhodnocení družicových dat provedená v uplynulých letech ukázala, že ledovce ztratily mezi lety 1961 a 2016 přes devět triliónů tun ledu. Nové výpočty toto číslo a trendy z něj plynoucí potvrdily s tím, že je ještě doplnily o prostorové rozlišení.

Luca Parmitano to komentuje: „Když se dnes podíváme na Gornerův ledovec, tak se vlastně díváme do minulosti, nikoliv do současnosti. To, co vidíme, tady už za několik let nebude, protože ledovec odtává. Teplotní změny, kterým dnes čelíme, mají na ledovec takový vliv, že dosáhly nevratného stavu.“

„Jde o neskutečně smutný příběh, ale zároveň musí jít o startovací bod pro nás, abychom byli obezřetnější a převzali zodpovědnost za zpomalení klimatické změny.“

Expedice ESA je filmována pro dokumentární film, který bude prezentovaný na Konferenci o změně klimatu OSN (United Nations Climate Change Conference, COP26) ve skotském Glasgow od 31. října do 12. listopadu 2021.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky