Kosmonaut ESA Andreas Mogensen se připravuje k návratu do vesmíru

Sdílet:


Dánský kosmonaut ESA Andreas Mogensen byl jmenovaný do dlouhodobé mise na Mezinárodní kosmickou stanici. Té se zúčastní jako pilot kosmické lodi Crew Dragon v polovině roku 2023 nebo na počátku roku následujícího.

Jmenování oznámil generální ředitel ESA Josef Aschbacher během konference pořádané Ministerstvem vysokých škol a vědy v Dánsku.

Půjde o první dlouhodobý let pro Andrease Mogensena, který v roce 2015 navštívil Mezinárodní kosmickou stanici na deset dní v rámci mise Iriss. Je to také poprvé, co byl kosmonaut od mezinárodního partnera jmenovaný do pozice pilota mise NASA SpaceX.

„Je pro mě velkou ctí oznámit jmenování kosmonauta ESA Andrease Mogensena k dlouhodobému letu a zároveň vám dát na vědomí, že se stane prvním neamerickým astronautem, který bude pilotovat kosmickou loď Crew Dragon,“ uvedl Josef Aschbacher.

„Od svého prvního letu v roce 2015 byl Andreas Mogensen cenným členem týmu kosmonautů ESA a spojkou mezi evropskými kosmonauty a Johnsonovým kosmickým střediskem NASA v Houstonu. Pravidelně jsme slyšeli, kterak zajišťuje rádiovou komunikaci s kosmonauty s řídicím střediskem a už teď se těším, až uslyším po rádiových vlnách jeho hlas znovu. Tentokráte přímo z vesmíru.“

„Jeho nominace coby pilota je znakem prohlubujících se vztahů mezi ESA a NASA s tím, jak budujeme naše schopnosti na nízké oběžné dráze a vydáváme se zkoumat vzdálenější vesmír.“

Andreas Mogensen je prvním dánským občanem, který se vydal do vesmíru a jeho mise Iriss měla skutečně nabitý program. Zatímco většina kosmonautů dostává týden na aklimatizaci se v novém prostředí, Andreas Mogensen pracoval každý den 90 minut přesčas, aby uskutečnil více než dvacet experimentů ESA zaměřených na nové způsobu operací a testování technologií.

Mezi ně patřilo testování membrány na čištění vody, která napodobuje přírodu, brýle pomáhající s komplexními úkoly nebo přiléhavý oblek mající za úkol zmírňovat u kosmonautů obvyklé bolesti zad. Dále dálkově řídil tři různé rovery na Zemi v rámci přípravy misí do vzdálenějších končin Sluneční soustavy a filmoval atmosférické fenomény obřích elektrických výbojů. Šlo o přípravu k instalaci přístroje ASIM (Atmosphere-Space Interactions Monitor) dopraveného na stanici v roce 2018.

Andreas Mogensen je zároveň jmenovaný jako záložní pilot mise Crew-6. Na následující misi Crew-7 s ním poletí astronautka NASA Jasmin Moghbeliová, která se narodila v německém Bad Nauheim.

„Na tento okamžik jsem se těšil už od 12. září 2015, kdy jsem se vrátil ze své první mise,“ uvádí Andreas Mogensen.

„Mezinárodní kosmická stanice je unikátní laboratoří, kde můžeme provádět revoluční výzkum a vývoj technologií. Už se nemůžu dočkat, až se tam vrátím.“

„Kosmický průzkum je o nabývání nových znalostí, rozšiřování našich obzorů a vytváření světa, ve kterém budeme chtít žít v budoucnu. Není nic úžasnějšího než kosmický průzkum.“

Andreas Mogensen je dalším kosmonautem ESA v řadě, který poletí po kosmonautce ESA Samanthě Cristoforettiové. Ta je připravena odstartovat jako členka posádky Crew-4 v dubnu 2022.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky