Komerční družice ICEYE se přidaly k programu EU Copernicus

Sdílet:


ESA podepsala kontrakt, který zařazuje konstelaci malých družic ICEYE do flotily misí podílejících se na evropském programu monitorování životního prostředí Copernicus. Jakožto komerční poskytovatel satelitních radarových snímků je ICEYE čítankovým příkladem evropské implementace přístupu „New Space“ do programu Copernicus.

Kontrakt byl podepsaný během tzv. Φ-týdne ESA, což je událost týkající se dálkového průzkumu Země a letos zaměřená na ekonomiku New Space. Nemohl mít příhodnější načasování.

Výkonný vedoucí programů dálkového průzkumu Země v ESA Toni Tolker-Nielsen k tomu uvádí: „Jsem si jistý, že komerční konstelace malých družic s aparaturou SAR ICEYE, která má za cíl provádět monitorování celého světa v reálném čase, představuje vynikající příspěvek třeba ke službám Emergency Monitoring Service nebo Copernicus Marine Environment Monitoring Service.”

Zatímco flotila misí Sentinel, které ESA vyvíjí a staví (a v mnoha případech i provozuje) pro Evropskou komisi, je středobodem programu Copernicus Evropské unie, jsou zde různé další komerční mise, které hrají významnou roli v získávání doplňujících dat pozorování Země ve vysokém rozlišení. Díky nim je možné lépe reagovat na datové potřeby jednotlivých služeb systému Copernicus a veřejných autorit.

Jde o mise ESA, jejích členských států, komerční optické a radarové operátory nebo další evropské a mezinárodní provozovatele misí třetích stran, kteří zpřístupnili svá data pro služby Copernicus.

Zodpovědností ESA je koordinace všech spolupodílejících se misí na programu Copernicus (Copernicus Contributing Mission) v rámci celého programu Copernicus, a to realizované jménem Evropské komise.

ICEYE vyrábí a provozuje komerční konstelaci malých družic vybavených systémem SAR. Dosud bylo vypuštěno 14 těchto satelitů a ICEYE plánuje před polovinou roku 2022 doplnit svoji flotilu o další čtyři. Cílem je dosáhnout průměrné doby přeletu mezi dvěma jakýmikoliv lokalitami na světě pod tři hodiny.

Mise je využívána v mnoha oblastech: od monitorování záplav přes těžební aktivity a detekování lodí až po monitorování ledovců.

Konstelace družic ICEYE doplní stávající mise s radary SAR v rámci programu Copernicus.

Toni Tolker-Nielsen pokračuje: „Na spolupráci s ICEYE jsme obzvláště hrdí, protože jde o jednu z mála firem spadajících do kategorie New Space, které máme v Evropě na poli dálkového průzkumu Země. Nejde přitom o první kontrakt, který ESA podepsala s ICEYE. Už roky nakupuje od ICEYE data a zpřístupňuje je vědcům a dalším pilotním aktivitám. V rámci programu Earthnet je tak už dnes možné vědecká data z družic ICEYE využívat.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky