Inovativní datová družice vstoupila do komerční služby

Sdílet:


Mohutná telekomunikační družice využívající nové technologie a inovace – vyvinutá byla v rámci partnerského projektu ESA – vstoupila do komerční služby.

Družice bude poskytovat širokopásmové připojení pro komerční námořní dopravu, letectví, státní sektor a podnikatelské subjekty skrze operátora SES, stejně jako bude připojovat neobsluhované oblasti a urychlovat digitální inkluzi.

Družice pojmenovaná SES-17 byla vypuštěna 23. října 2021 a následujících šest měsíců strávila cestou na geostacionární oběžnou dráhu.

Velmi vysoká (datová) propustnost družice SES-17 ji řadí k nové generaci datových satelitů. Díky nové páté generaci transparentního digitálního procesoru má až desetinásobně větší kapacitu než tradiční družice, a to s bezkonkurenční flexibilitou a účinností.

Zpracování velkého objemu dat generuje v družici teplo, které musí být odstraněno, aby tato mohla pokračovat v dlouhodobém a spolehlivém provozu. Technické týmy proto v rámci partnerského projektu ESA Neosat (Neosat Partnership Project) společně s výrobcem družice Thales Alenia Space vyvinuly inovativní tepelný chladicí systém: dvoufázovou mechanicky čerpanou smyčku, která je schopná cirkulovat kapalné chladivo a odvádět teplo. Jde o první svého druhu, která se objevila na velkém komunikačním satelitu.

Partnerské projekty ESA pomáhají vyvíjet udržitelné systémy: od prvních návrhů až po ověření na oběžné dráze.

Program ESA Neosat zahrnuje platformy Spacebus Neo od firmy Thales Alenia Space a Eurostar Neo od Airbusu. Je přitom řízený společně ESA a francouzskou kosmickou agenturou CNES. Zahrnuje vývoj a ověření přímo na oběžné dráze obou nových družicových produktových řad pro obě platformy. To dovolí evropskému kosmickému průmyslu dodat konkurenceschopné družice pro globální trh s komunikačními družicemi.

Evropské firmy dosud prodaly 16 družic Neosat. Celý program by měl vytvořit více než dvacetinásobnou návratnost úvodní investice dvanácti podílnických států a jejich společností. Alespoň to tvrdí nezávislá analýza provedená organizací Euroconsult.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky