Geologie pro astronauty mířící na Měsíc

Sdílet:


Nalezení a sběr nejlepších lunárních vzorků bude hlavním úkolem pro příští astronauty na Měsíci. Výcviková kampaň ESA Pangaea má za cíl vybavit astronauty na Měsíci „geologickým okem“. Právě naše jediná přirozená družice je nejbližším cílem pilotovaných letů na cestě za hlubším poznáním naší Sluneční soustavy.

Kampaň nyní dospěla do svého čtvrtého běhu s větším zaměřením právě na jedinou přirozenou družici Země. „Nikdy nebyla lepší doba na uskutečnění tohoto kurzu než dnes, kdy se chystáme na Měsíc s programem NASA Artemis,“ komentuje vedoucí projektu Pangaea Loredana Bessoneová.

Od výběru místa přistání a plánování lunární výpravy až po pátrání po lokálních zdrojích: to všechno je Pangaea. „Je to vynikající základní kurz připravující kosmonauty na sběr hornin na Měsíci a na pochopení toho, proč se tam vracíme,“ vysvětluje koordinátor výcviku Samuel Payler.

Účastníky letošní kampaně jsou kosmonaut ESA Andreas Mogensen, astronautka NASA Kathleen Rubinsová a inženýr EAC Robin Eccleston. Hodiny výuky jsou doplněné výpravami do terénu v italských Dolomitech, ke kráteru Ries v Německu nebo do vulkanické krajiny ve španělském Lanzarote. Zde všude jsou přímo na Zemi k dispozici útvary podobné těm na Měsíci nebo na Marsu.

Velký nadšenec pro dobrodružné expedice Andreas Mogensen by se rád stal kompetentním terénním vědcem: „Jakákoliv pilotovaná výprava na Měsíc bude mít geologii jako jeden z hlavních cílů. Proto je tento kurz velmi důležitý. Zvláště pak pro další výběr kosmonautů ESA.“

Kathleen Rubinsová je členkou skupiny astronautů vybraných pro program Artemis a může se tak teoreticky stát první Američankou na Měsíci. Tato mikrobioložka strávila celkem 300 dní na Mezinárodní kosmické stanici a v roce 2016 se stala šedesátou ženou, která se vydala do vesmíru.

Tým Pangaea je velmi motivovaný, aby připravil své účastníky na to „být partnery v měsíčních vědách a nikoliv se stát kosmonauty vykonávajícími příkazy ze Země. Společně s námi bude možné vytvořit realistickou lunární misi,“ vysvětluje Samuel Payler.

Pangaea 2021 je s pomocí nových nástrojů reálnější a vizuálnější. „Ve virtuální realitě nabízíme rozšířenou vědu a další efektivnější operace,“ vysvětluje technický ředitel kurzu Pangaea Francesco Sauro.

Účastníci budou využívat brýle virtuální reality, aby získali dojem, že jsou na skutečném povrchu Marsu. Společně se snímky a desítkami trojrozměrných map uvidí účastníci kombinaci skutečných pozemních záběrů zkombinovaných s projektem PLANMAP (PLANetary MAPping), který běží v zákulisí.

„Posádka se bude cítit tak blízko skutečné planetární expedici, jak je to jen možné – a bude si volit svoji vlastní cestu. Jde o skutečně unikátní a silný zážitek, který jsme v rámci projektu Pangaea dosud nemohli nabídnout,“ vysvětluje Francesco Sauro.

ESA též vyvíjí digitální nástroj pro efektivnější lunární výpravy. Jde o EFB (Electronic Field Book), což je informační systém, který může pracovat na příručních zařízeních, jakési kosmické obdobě tabletů. Jeho úkolem je zaznamenávat vědecké výstupy ze vzdálených prostředí. Aplikace pomáhá kosmonautům identifikovat minerály, zaznamenávat každý krok kosmické vycházky, komunikovat s vědci na Zemi a integrovat vstupy z mikroskopů i 360stupňových kamer.

Během přípravy v terénu také účastníci absolvují přednášky o geologii či astrobiologii od špičkových evropských planetárních vědců. „Zlepšili jsme náš tréninkový běh o tyto lekce, což zvyšuje komplexnost programu a účastníci pak mohou dále stavět na získaných teoretických znalostech z geologie,“ dodává Francesco Sauro.

Instruktoři budou také hovořit o diverzitě a houževnatosti života a o tom, kterak jej detekovat během budoucích planetárních misí. Uprostřed přísných bezpečnostních opatření souvisejících s pandemií COVID-19 se účastníci seznámí i s planetární ochranou. „Je nesmírně důležité naučit se, kterak sbírat vzorky a zároveň předcházet kontaminaci,“ doplňuje Samuel Payler.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky