ESA zve kosmické firmy, aby vytvořily lunární služby

Sdílet:


ESA zve soukromé kosmické společnosti v Evropě a Kanadě, aby vytvořily sdílenou komerční telekomunikační a navigační službu pro lunární mise. Sestávat se bude z konstelace družic na oběžné dráze Měsíce.

Jen v následující dekádě se má k Měsíci vydat zhruba 250 misí. Alespoň to tvrdí analýza trhu provedená společností Northern Sky Research, která zároveň předpokládá vytvoření lunární ekonomiky v objemu 100 miliard eur. Tím vzniknou pracovní místa a zisk zde na Zemi.

ESA bude stát v čele nebo bude mezinárodním partnerem u mnoha z těchto lunárních misí – robotických i pilotovaných – včetně těch, které předpokládají trvalou lunární přítomnost. Vytvoření sdílených telekomunikačních a navigačních služeb pro tyto mise pomůže zredukovat složitost návrhu plus udělat je lehčí a nákladově efektivnější.

V rámci programu Moonlight tak ESA zve kosmické firmy, aby vytvořily tyto lunární služby.

Tím, že bude fungovat jako hlavní zákazník, umožní ESA kosmickým firmám zapojeným do projektu Moonlight vytvořit telekomunikační a navigační službu, přičemž přebytečnou kapacitu může prodávat jako službu dalším agenturám a komerčním subjektům.

Jakmile bude systém Moonlight nasazený, mohou organizace vytvářet nové aplikace v oblastech jako je vzdělávání, média a zábava – stejně jako inspirovat mladé ke studiu vědy, techniky, inženýrství a matematiky, což vede ke vzniku vysoce kvalifikované pracovní síly.

ESA nyní vyhlásila výběrové řízení na realizaci projektu.

Téměř stovka firem dala najevo, že se zajímá o zapojení do ambiciózního podniku.

ESA se může pochlubit dlouhou historií lunárního průzkumu a nedávno dodala i Evropský servisní modul (ESM, European Service Module), který mise Artemis I využívala k cestě na Měsíc. Ostatně, všechny budoucí lunární mise Artemis budou využívat evropský servisní modul ESM.

NASA společně s ESA a dalšími partnery plánuje vybudovat lunární stanici Gateway, která bude v blízkosti Měsíce a která se stane výchozím bodem pro robotické i pilotované výpravy do jižní polární oblasti. ESA pro ni dodá obytný modul a sklad pohonných látek plus komunikační modul, který otevře cestu pro projekt Moonlight.

ESA již zahájila projekt Lunar Pathfinder mající za cíl poskytovat úvodní komunikační služby pro úvodní lunární mise, což také pomůže připravit další fázi Moonlightu. Lunar Pathfinder bude obsahovat také demonstrátor navigace, který poprvé dovolí u Měsíce provozovat poziční služby s pomocí signálu systémů GPS a Galileo. Připravuje se ke startu po roce 2025.

Velký lunární logistický přistávací modul ESA pojmenovaný Argonaut, který bude používaný pro zásobování zvažované lunární vesnice nebo který má dopravovat na Měsíc vědecké mise, je navrhovaný tak, aby využíval konstelaci Moonlight pro telekomunikace a navigaci.

Vědecké mise využívající Moonlight budou schopné živě streamovat video ve vysoké kvalitě a zvýšit objem přenášených dat i rychlost přenosu. Tím bude možné po všech stránkách dosahovat lepších výsledků u Měsíce.

Lunární rovery vybavené přijímači Moonlight budou schopné autonomní navigace na povrchu s vysokou přesností. Tím se rozšíří příležitosti pro mise i potenciální aplikace. Zároveň se sníží riziko a náklady.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky