ESA vybrala tým pro první výrobu kyslíku na Měsíci

Sdílet:


ESA vybrala vítěze klání, který má navrhnout a postavit první experimentální zařízení schopné extrahovat kyslík z povrchu Měsíce. Vítězné konsorcium pod vedením společnosti Thales Alenia Space z Velké Británie bylo pověřeno výrobou malého hardware, který zhodnotí možnosti stavby větších lunárních továren k extrakci paliva pro kosmické lodě a dýchatelného vzduchu pro astronauty, stejně jako syrového kovového materiálu pro vybavení.

Úkolem kompaktního přístroje bude extrahovat 50 až 100 gramů kyslíku z lunárního regolitu – cílem je přitom ze vzorku získat alespoň 70 procent obsahu kyslíku – a během procesu provádět přesná měření jeho průběhu. To vše je přitom třeba udělat ve spěchu během deseti dní. Tedy během doby, kdy je k dispozici v průběhu lunárního dne energie ze slunečních baterií. Pak totiž nastane temná a mrazivá lunární noc.

Ředitelství pilotovaného a robotického průzkumu ESA vybralo tým pod vedením firmy Thales, v němž jsou společnosti AVS, Metalysis, Open University a Redwire Space Europe. Přitom hodnotilo tři konkurenční projekty. Tento proces výběru následoval po zvolení nového přístupu k výběru nových systémů.

„Použití přístupu založeného na soutěži nám dovolilo hodnotit konkurenční koncepty na přesném základě, pěkně jeden vedle druhého,“ komentuje systémový inženýr ze zařízení CDF (Concurrent Design Facility) ESA David Binns. „Nyní se těšíme na spolupráci s vítězným konsorciem, abychom jeho návrh proměnili ve skutečnost.“

„Zařízení musí být kompaktní, mít nízkou spotřebu a být schopné letu na celé řadě potenciálních lunárních modulů. A to včetně vlastního EL3 (European Large Logistics Lander) z dílny ESA. Schopnost získávat z  regolitu kyslík a další použitelné kovy bude představovat důležitý mezník v lunárním průzkumu. Průzkumníci budou moci žít na Měsíci bez závislosti na dlouhé a nákladné zásobovací trase ze Země.“

Vedoucí týmu studií a technologií v iniciativě ESA ExPeRT (Exploration Preparation, Research and Technology) Giorgio Magistrati  dodává: „Nastal správný čas pro realizaci demonstrátoru využití místních zdrojů. Jde o první krok ve strategii mnohem většího využívání místních zdrojů. Jakmile bude technologie prověřená, naším cílem je umístit plnohodnotnou továrnu na Měsíc hned zkraje příští dekády.“

Navržený koncept už byl odzkoušený. Vzorky dopravené na Zemi z lunárního povrchu potvrzují, že regolit tvoří 40 až 45 hmotnostních procent kyslík, což z něj dělá hlavní převládající element. Potíž je v tom, že tento kyslík je chemicky vázaný jako oxid v minerálech nebo sklech, takže není dostupný pro okamžité použití.

V laboratoři MECL (Materials and Electrical Components Laboratory) ve středisku ESA ESTEC ale už byl postavený prototyp „továrny na kyslík“. Továrna využívá proces založený na elektrolýze k oddělení kovů a kyslíku v simulovaném regolitu. Právě kovy a kyslík jsou klíčovými zdroji pro dlouhodobě udržitelné mise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky