ESA vítá pozitivní výstup z revize plánu na dopravu horniny z Marsu na Zemi

Sdílet:


Ambiciózní kampaň NASA a ESA, jejímž cílem je získat vzorky horniny z Maru a dopravit je na Zemi, byla ohodnocena nezávislou revizní komisí. Ta provedla důkladnou analýzu všech mnohaletých potřebných misí k Marsu.

Kampaň MSR (Mars Sample Return) předpokládá, že NASA a ESA vypustí několik misí k Marsu, kde odeberou vzorky, dopraví je na oběžnou dráhu planety a bezpečně se s nimi vrátí na Zemi. NASA zveřejnila zprávu revizní komise (Mars Sample Return Independent Review Board), která byla ustanovena s cílem zhodnotit mnoholeté mezinárodní partnerství v projektu. NASA zároveň zveřejnila svá vyjádření k doporučením komise.

Komise, která prošla plány jednoho z nejambicióznějších podniků, o které se kdy lidstvo pokusilo, konstatovala, že kosmické agentury jsou po několika dekádách plánů a pokroku v průzkumu Marsu připraveny na výzvy spojené se získáním vzorků hornin.

Komise dále uvedla, že dlouhodobá spolupráce mezi NASA a ESA v robotickém a pilotovaném kosmickém průzkumu je zdrojem, z něhož se dá vycházet a vyzvedla dosavadní spolupráci agentur.

„Nezávislé revize vyjádřila silnou podporu projektu MSR, což je skvělá zpráva pro celou kampaň,“ uvedl ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker. „Posiluje to naši společnou vizi nabídnout předním světovým vědcům kousek Mars mající nevyčíslitelnou hodnotu. Ten pak mohou studovat pomocí laboratorních nástrojů a technik, které bychom nikdy nedokázali dostat na Mars.“

„Po úspěšné spolupráci na Mezinárodní kosmické stanici, programu Orion a na budoucí stanici Gateway u Měsíce posílíme partnerství našich agentur na poli vědy a technologií. ESA pečlivě prostuduje doporučení zprávy a dohodne s NASA, kterak je do naší společné práce promítnout.“

NASA iniciovala vznik nezávislé revizní komise, aby si ověřila, zdali je dlouho očekávaná mise v pozici, že může uspět. Jde přitom o nejčasnější nezávislou revizi jakékoliv vědecké mise NASA. Komisi tvořilo deset zkušených odborníků z vědeckého i průmyslového sektoru, kteří měli k dispozici experty napříč NASA a ESA, stejně jako z průmyslu a vysokých škol. Komise zmínila 44 doporučení týkající se rozsahu a řízení programu, technického přístupu, časového plánu a financování.

Kampaň bude vyžadovat několik pokročilých kosmických zařízení, přičemž prvním z nich je rover NASA Perseverance, který už je na cestě k Marsu. Perseverance nese sofistikovaný odběrný systém s vrtákem a kapslemi na vzorky, které představují nejčistší hardware kdy poslaný do vesmíru.

Jakmile bude na Marsu, tak začne rover Perseverance sbírat vzorky kamenů a povrchu, které bude ukládat do kapslí tvaru doutníků. Některé z nich zanechá za sebou na povrchu planety, aby je zde mohl posbírat rover ESA SFR (Sample Fetch Rover). Ten je pak dopraví ke startovacímu modulu NASA MAV (Mars Ascent Vehicle), do něhož budou přemístěny pomocí robotického manipulátoru ESA. MAV následně vzorky dopraví na oběžnou dráhu Marsu.

Jakmile zde budou, tak se s nimi setká družice ESA ERO (Earth Return Orbiter) a uloží je do bezpečně zajištěného kontejneru dodaného NASA. V něm je odešle zpět na Zemi a v něm také na naší planetě někdy ve třicátých letech přistanou.

Celá zpráva revizní komise je k dispozici na: https://www.nasa.gov/reports

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky